زندگی در آنتالیا، اقتصاد، آب و هوا، شرایط کار

زندگی در آنتالیا، اقتصاد، آب و هوا، شرایط کار

آنتالیا، یکی از شهرهای محبوب ترکیه و حتی جهان است. هر تابستان بیش از ۱۰ میلیون گردشگر به این شهر می آیند. هر کس دلایل خاصی برای زندگی در آنتالیا دارد. آنتالیا، پنجمین استان پرجمعیت ترکیه است. در اواخر سال ۲۰۱۸، جمعیت این استان به ۲،۳۴۶٫۳۵۶ نفر رسیده است. این منطقه تماما در قسمت غربی منطقه مدیترانه و بین خلیج آنتالیا و توروس غربی واقع شده است. شهر آنتالیا به علت شرایط مناسب آب و هوایی و فعالیت های گردشگری پس از سال ۱۹۸۰ به سرعت توسعه یافته است. زندگی اقتصادی آنتالیا عمدتا بر مبنای تجارت، کشاورزی و گردشگری است.

 

زندگی در آنتالیا، اقتصاد، آب و هوا، شرایط کار

 

بودن در ساحل دریا

آنهایی که در آنتالیا زندگی می کنند می دانند، زندگی در جایی که ساحل نباشد سخت است. در آنتالیا دو دریا وجود دارد. علاوه بر این اگر بخواهید به دریایی دور از مرکز شهر بروید با اتوبوس  ۱ ساعته می توانید به آنجا برسید.

 

آب و هوا

آب و هوای آنتالیا به طور کلی آب و هوای مدیترانه ای است . در تابستان، آب و هوا گرم و خشک و زمستان گرم و بارانی است. آب و هوای گرم بهانه خوبی برای شنا در دریا است. آب و هوای بارانی نیز بهانه ای برای ماندن در خانه است. در تابستان درجه حرارت متوسط بین ۳۶- ۲۸ درجه است. در ماه ژانویه درجه حرارت بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد متغیر است.  اگر باران نبارد هوا آفتابی است . رطوبت نسبی متوسط سالانه حدود ۶۴٪ است.

در منطقه ساحلی آنتالیا، تابستان هم بلند و هم گرم است. باران که در تابستان هرگز دیده نمی شود، در دسامبر و ژانویه بسیار نادر است و در ماه های اول و پاییز می بارد. ۵۰-۴۰ روز سال بارانی است. آنتالیا یکی از مناطق گردشگری است که طی ۱۲ ماه میزبان گردشگران است. ۹ ماه از سال را می توان به دریا رفت.

 

اقتصاد

گردشگری، تجارت و کشاورزی در خط مقدم اقتصاد آنتالیا قرار دارد و فعالیت های صنعتی از جمله فعالیت هایی است که اخیرا توسعه یافته است. علاوه بر این، در آنتالیا فعالیت هایی مانند دامداری و استخراج معادن نسبت به فعالیت های دیگر کم تر انجام می شود.

تجارت: بخش تجاری آنتالیا، که تا سال ۱۹۷۰ در سطح مشخصی باقی مانده بود، از این تاریخ به بعد، توسعه یافته است. در دهه ۱۹۸۰، همراه با پیشرفت گردشگری ، انواع مختلفی از فروشگاه های لوکس با امکانات اقامتی و تفریحی باز شد. با استفاده از گسترش فن آوری، تولیدات کشاورزی و صنعتی افزایش یافته و بازار تجاری بسیار فعال است. مؤثرترین سازمان تجارت در آنتالیا، اتاق بازرگانی و صنعتی آنتالیا (ATSO) است.

 

کشاورزی

استان آنتالیا دارای دشت آنتالیا و پتانسیل کشاورزی و سازگاری زیست محیطی است. یک پنجم خاک آنتالیا قابل کشاورزی است. اگر مناطق کشاورزی آنتالیا را به مناطق ساحلی وغیر ساحلی تقسیم کنیم، منطقه ساحلی علاوه بر کشت گیاهان گرمسیری مانند پرتقال، موز و آووکادو، برای کشت گلخانه ای نیز مناسب می باشد. با این حال، میوه های مقاوم به سرما مانند سیب، گلابی و به در مناطق دور از ساحل رشد می کنند. از بیشترین محصولات کشاورزی، گوجه فرنگی، خیار و پرتقال است.

 

گردشگری

آنتالیا و استانبول ، که بیشترین گردشگران ترکیه را جذب می کنند، هر چند در هر دوره سالانه گردشگران و امکانات وجود دارد اما در ماه های تابستان بیشتر است. براساس آمار گردشگری ۲۰۱۷، آنتالیا ۲۹ امین شهر پر بازدید در جهان است. آنتالیا، به عنوان پایتخت گردشگری ترکیه، دارای هتل های مختلف است. در شهر، به ویژه زیاد بودن هتل های ۵ ستاره قابل توجه است.

مکان هایی که به طور عمده ، گردشگری فرهنگی در آنتالیا برگزار می شود، مکان های مختلف نوار ساحلی از غرب تا شرق Gazipaşa است. ده ها شهر باستانی، ساختمان های تاریخی، مساجد تاریخی و کلیساها در این منطقه وجود دارد. گردشگری دریایی در آنتالیا نیز در امتداد خط ساحلی  ساخته شده است. گردشگری دریایی در این منطقه همراه با گردشگری ساحلی انجام می شود. شناخته شده ترین نقاط گردشگری دریایی، سواحل کلئوپاترا، کنیالتی و لارا هستند.

آنتالیا، از نظر گردشگری ورزشی، استانی است که میزبان ورزش های پرطرفدار از جمله فوتبال، تنیس و گلف است.  آنتالیا امکانات این ورزش ها را دارد و همچنین میزبان سمینارها برای ورزشکاران می باشد.

گرچه آنتالیا با گردشگری تابستانی خود شناخته شده است، اما یکی از شهرهای برجسته گردشگری زمستانی است. مرکز اسکی  Saklıkent در آنتالیا و ورزش های زمستانی  Akdağ در آلانیا، مرکز گردشگری زمستانی است.

از لحاظ گردشگری کنگره، آنتالیا فرصتی برای برگزاری جلسات مهم برای مهمانان از سراسر جهان با سهولت در حمل و نقل و انواع امکانات حمل و نقل، امکانات گردشگری و تفریحی است.

در آنتالیا که دارای دریا و یک کوه با ارتفاع بلند در یک منطقه باریک است، گردشگری کوهستانی در جاهای بلند جغرافیایی که از  Finike تا آلانیا گسترش می یابد، انجام می شود. علاوه بر این، کوه های آنتالیا، که در کوه پایه های توروس واقع شده اند، از نظر اسکلت اصلی عموما از سنگ های  آهک تشکیل شده اند. حدود ۵۰۰ غار در آنتالیا شناسایی شده است. گردشگری غار در آنتالیا نیز می تواند انجام شود.

مساجد بسیاری در آنتالیا به ویژه از دوره سلجوقی وجود دارد. مسجد مورات پاشا و مسجد Yivli Minare  شناخته شده ترین مساجد است.

 

source: tr.wikipedia.org

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت