شرایط اخذ اقامت دائم و موقت ترکیه

شرایط اخذ اقامت دائم و موقت ترکیه

شرایط اخذ اقامت دائم و موقت ترکیه

براساس این گزارش، که توسط اداره کل مدیریت مهاجرت تهیه شده و از اطلاعات رسمی جمع آوری شده است، تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۶ به روش های مختلف به ترکیه وارد شده اند، به  ۲۴٫۶۸۶٫۴۷۱ نفر رسیده است. با حدود ۳۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵، این رقم در حدود ۲۹٪ کاهش یافت. برای داشتن اقامت بلند مدت از راه قانونی ، یک مجوز اقامت موقت یا یک مجوز کاری که توسط یک شرکت تایید شده باشد مورد نیاز است. در سال ۲۰۱۶،  در حالیکه ۵۳ درصد از خارجیان ساکن در این کشور دارای مجوز اقامت کوتاه مدت بودند، حدود ۱۴ درصد از خانواده ها و دانشجوها حق اقامت را به خود اختصاص دادند. ادارات مدیریت مهاجرت شهر / شهرستان که به عنوان مقامات صالح تعیین شده اند برای دریافت درخواست برای هر یک از مهاجران مطابق با هدف اقامت تعیین شده اند. مجوز اقامت ممکن است توسط فرد مهاجر یا توسط یک وکیل و یا از طریق شخص نماینده قانونی درخواست داده شود. با این وجود، اداره ممکن است در طول زمان درخواست، حضور مهاجر را نیز درخواست کند. درخواست های اقامت پذیرفته شده توسط ادارات مدیریت مهاجرت شهر / شهرستان از طریق سیستم به اداره کل مدیریت مهاجرت ارسال می شود و کارت اقامت صادر می شود و کارت های اقامت که در مرکز منتشر شده اند به آدرس ذکر شده توسط مهاجر در طی درخواست از طریق پست ارسال می شود.

 

شرایط اخذ اقامت دائم و موقت ترکیه

 

 چرا ترکیه؟

با توجه به داده ها از سال ۲۰۱۶، ترکیه با تولید ناخالص داخلی بیش از ۷۱۸ میلیارد دلار از ۱۸ اقتصاد بزرگ جهان و همچنین با موقعیت ژئوپلیتیک، که به عنوان پل بین سه قاره عمل می کند، یکی از مهمترین مکان های تجاری است. ترکیه که در طول تاریخ یکی از مهم ترین مسیرهای تجاری جهان و از لحاظ جغرافیایی شامل ده ها کاروانسرای تاریخی بوده است همانند گذشته، امروزه نیز یکی از مهمترین مراکز تجاری در جهان است. بین اهداف ۲۰۲۳ ، اولین هدف ترکیه ورود به ۱۰ اقتصاد اول جهان است و به خصوص از آغاز سال ۲۰۰۰ رشد اقتصادی قابل توجهی را نشان داده است. ترکیه با رشد اقتصادی ۹٫۲% در سال ۲۰۱۰ و  ۸٫۸% در سال ۲۰۱۱ ، سرمایه های خارجی و توجه سرمایه گذاران را بیشتر از قبل به خود جذب کرد. به عنوان یک نتیجه طبیعی از این وضعیت، هرروزه هزاران نفر از خارجیان از کشورهای مختلف در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای همسایه با هدف گردشگری، آموزش و کار ترکیه را ترجیح می دهند. همانطور که ترکیه در سال های اخیر با هدف کار و گردشگری ترجیح داده شده است، یکی از مهمترین مراکز آموزشی منطقه نیز است. با توجه به داده ها از سال ۲۰۱۶ ، ۶۱٫۱۱۶ نفر با اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه حضور دارند. در سال ۲۰۱۶ بیشترین کشورها با دانشجویان خارجی در  ترکیه ، به ترتیب، جمهوری آذربایجان (  ۱۰٫۵۲۸نفر)، ترکمنستان (۶۶۰۰ نفر)، افغانستان (۳۸۰۳ نفر)، عراق (۳۴۳۸ نفر) و سوریه (۳۳۶۷ نفر) بود.

 

مجوز اقامت چیست؟

مجوز صادر شده توسط مقامات صالحه، که حق زندگی در یک محل خاص را در یک مکان خاص فراهم می کند، مجوز اقامت نامیده می شود. مهاجران با داشتن این سند، در طول اجازه اقامت خود حق زندگی از نظر قانونی در ترکیه را دارند. مجوزهای اقامت که اهمیت زیادی برای نظم عمومی و حمایت از حقوق اجتماعی مهاجران دارند، به افرادی که شرایط لازم را دارند، مدارک مورد نیاز را در زمان ارائه می کنند و هیچ مشکلی برای اقامت در این کشور ندارند، توسط اداره کل مدیریت مهاجرت به آن ها داده می شود.

 

دریافت مجوز اقامت برای چه افرادی ضروری است؟

اقامت طولانی تر مهاجران از دوره تعیین شده با ویزا نیاز به دریافت مجوز قانونی اقامت دارد.  در گذشته، درخواست برای مجوز اقامت فقط توسط فرمانداران  گرفته می شد، اما با اجرای YUKK، مهاجران برای اقامت در ترکیه باید از طریق کنسولگری ها در کشورهایی که از لحاظ قانونی مشکلی برای حضور آنها وجود ندارد، درخواست دهند.

مجوز های اقامت به شش دسته اصلی تقسیم می شوند: کوتاه، طولانی، خانواده، دانشجویان، بشردوستانه و قاچاق انسان. برای انواع مختلف مجوز اقامت، معیارهای متفاوتی از مهاجران مورد نیاز است و مجوزهای لازم براساس این معیارها ارائه می شود. بر طبق این، شرایط اساسی برای مجوز اقامت خانواده برای حداکثر دو سال در هر درخواست به شرح زیر است:

  • ازدواج با یک شهروند ترکی
  • یک سال مداوم زندگی در ترکیه و داشتن مجوز کار همسر
  • بودن یک کودک غیر بالغ (وابسته)

علاوه بر این، مجوز اقامت دانشجویی برای دوره تحصیل دانشجویانی که در کشور ترکیه تحصیل می کنند، اعطا می شود، در روند پرونده، مدارک حمایتی از دانشگاه ها و یا سایر موسسات آموزشی که در آن دانشجویان ثبت نام کرده اند درخواست داده می شود. برای سایر انواع مجوزها، اداره مهاجرت می تواند شرایط و اسناد مختلف و همچنین مدارک مورد حمایت را درخواست کند.

 

مجوز اقامت کوتاه مدت و بلند مدت چیست؟

مجوز اقامت کوتاه مدت در ترکیه که برای مدتی مشخص به مهاجران داده می شود، مجوزهایی است که توسط مقامات قانونی تایید شده است. اکثر مجوزهای اقامت کوتاه مدت را برای اهداف گردشگری اعطا می کنند. مجوزهای صادر شده به مدت ۱ سال، برای استانبول می تواند تا ۲ سال باشد.

مجوز اقامت طولانی مدت مستمر برای ۸ سال و بیشتر برای زندگی مهاجران در ترکیه داده می شود. مهاجرانی که برای این درخواست تأیید شده اند، مجوز اقامت دائم دارند. در طول پروسه اقامت مهاجران در ترکیه، اقامت در خارج از کشور بیش از ۶ ماه در طول یک سال ، برای باطل شدن مجوز اقامت کافی است و چنین مواردی، در مدیریت مهاجرت بررسی می شود. علاوه بر این، کسانی که از لحاظ قانونی فراری هستند و یا دیپورت می شوند نمی توانند مجوز اقامت درخواست کنند.

 

اهمیت پشتیبانی حرفه ای برای مجوز اقامت مهاجران

مخصوصا برای مهاجرانی که برای اولین بار درخواست مجوز اقامت خواهند کرد، هم برای کوتاه شدن دوره درخواست و تکمیل فرآیند درخواست و هم برای به دست آوردن نتایج سریع تر در اداره مهاجرت، مشاوره حرفه ای، پشتیبانی بسیار مهمی است.

 

خرید آپارتمان در آلانیا

خرید آپارتمان در استانبول

شرایط اقامت در ترکیه ۲۰۱۹

 

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت