قوانین جدید ترکیه

قوانین جدید ترکیه شامل :
افتتاح حساب بانکی

افتتاح حساب در ترکیه الزامی نمیباشد و شرایط زیر برای کسانی که خودشان تمایل به افتتاح حساب دارند میباشد و ربطی به انجام کارهای اقامتی شما ندارد .

حساب بانکی در ترکیه قبلا کاملا رایگان و فقط با پاسپورت و شماره مالیات انجام می شد توسط شعبات زراعت بانک و ایش بانک ولی در حال حاضر به دلیل ۶۰۰۰ حساب خالی توسط ایرانیان و تحریمات امریکا برای سوریه ها و ایرانی ها موقتا شرایط بسیار سخت شده است .
که در حال حاضر یا با سپرده گذاری بالای ۱۰٫۰۰۰ دلار باز میکنند و اما برخی از شعبات که با شرکت ما همکاری دارند با قبض برق یا اب و گاز و شماره مالیاتی و اقامت اولیه با سپرده یک ماهه ۱۰ هزار لیری هم حساب بانکی باز میکنند.اما این بصورت موقت هست .
اما جای نگرانی نیست . شما با کارت عابر بانک ایرانی خود براحتی میتوانید در افیس ما کارت بکشید و در همان لحظه معادل ان رو با نرخ روز لیر دریافت نمایید.

اینترنت خانه

هیچ یک از خانه های ترکیه روی خود خونه اینترنت نیست و باید برای اقدام کردم همانند ایران مدارک لازمه ارائه میشود و پس از ۳ تا ۱۰ روز اینترنت وصل میشود .

قانون جدید ترکیه برای کسانی که کارت اقامت را دریافت نکرده اند اینترنت فعال نمیکند.

ولی با توجه به ارتباطات خوب شرکت ترکیه نیدز با شرکت های اینترنتی با ارائه یکی از قبوض به نام شده و پاسپورت اینترنت را برای شما عزیزان فعال میکنند. ولی نیاز به کمی صبر و زمان هست تا اومدن قبض اولیه که به نام شما شده که حدود ۲ تا ۴ هفته زمان می برد .

اب و برق و گاز :

در ترکیه تمامی اپارتمان ها برج ها و … نیاز به بنام زدن اب و برق و گاز به اسم کسی که خانه را اجاره میکند و یا میخرد هست . که پس از انجام اجاره نامه و دریافت ان به ادارات مربوطه مراجعه میکنید و با پرداخت هزینه به ادارات مربوطه ابنمان میکنید.
هزینه های ابنمان :

اب : از ۱۳۰ تا ۳۰۰ لیر برق : ۱۳۰ تا ۴۰۰ لیر . گاز ۴۴۰ لیر

که هزینه های که در بالا ذکر شده پس از ابطال و تحویل خانه پس از ۲ هفته از طریق اداره پست در صورت عدم بدهی به شما برگرداننده خواهد شد .

نکات مهم :

برای به نام زدن اب و گاز نیاز به کفیل دارای کارت اقامت میباشد که هزینه کفالت هر یک از ادارات ۳۰۰ لیر میباشد .

زمان وصل شدن اب و برق پس از به نام زدن حدود ۱۲ ساعت تا ۷ روز هست
زمان وصل شدن گاز ۳ تا ۷ روز هست .
اما در اکثر اوقات اب و برق در ۱۲ ساعت انجام می شود اما گاز ۳ روز زمان میبرد .
در خانه های سیستم مرکزی گاز وجود ندارد و همه چی برقی است . و اینطور خانه ها فقط نیاز به بنام زدن برق هست و در برخی هم اب لازم هست .

ایدات یا شارژ ماهیانه :

ایدات یا شارژ ماهیانه در تمامی ساختمان های استانبول وجود دارد که قیمت ان با توجه به امکانات و موقعیت ساختمان متفاوت هست .
که از متری ۱ لیر شروع میشه تا متری ۶ لیر
که شامل تمیزکاری و اسانسور و برق راه رو ها و فضاهای موجود و نگهبانی و تاسیسات ساختمان و در برخی ساختمان ها استخر و سونا و حمام ترکی و باشگاه بدنسازی و … میشود.

دپوزیت یا پول پیش :
پول پیش در ترکیه در خانه های بدون اشیا از ۲ تا ۴ برابر اجاره گرفته میشود با توجه به امکانات
و خانه های با اشیا از ۲ تا ۱۲ برابر اجاره با توجه به قیمت اشیا داخل اپارتمان و قوانین ان گرفته میشود

کمیسیون :

با توجه به مالیات بالا شرکت ها و املاک ها در ترکیه کمیسیون قانونی ۱۲% اجاره یک سال میباشد

یعنی اجاره در ۱۲ ضرب میشود و بعد در ۱۲%

تغییر ادرس :

در صورتی که از اپارتمانی به اپارتمان دیگر جا به جایی داشتید جهت تغییر ادرس به اداره امنیت مراجعه کنید و قولنامه نوتر شده و کارت اقامت خود را ببرید و ادرس جدید را ثبت کنید و برگه اقامت گاه جدید را از اداره امنیت دریافت کنید تا دچار مشکل نشوید .
۲۰ روز از زمان تاریخ قراراداد اجاره مهلت این کار را دارید .

خرید لوازم در ترکیه :

تحویل لوازم که خریداری میکنید بین ۱ تا ۷ روز با توجه به شرکت که انتخاب میکنید زمان میبرد و هزینه باربری و جا به جایی به عهده خود شرکتی که خریداری کردید است . و قیمت لوازم استوک در حد نو در استانبول بسیار ارزان و به صرفه است به طوری که شما با ۴ تا ۶۰۰۰ لیر میتونید تمام لوازم لازم رو استوک در حد نو خریداری کنید .

اپارتمان با اشیا و بدون اشیا :

اپارتمان با اشیا : یعنی مبله و لوازم بزرگ مثل یخچال و لباسشویی و تخت و تلویزیون و ….

بدون اشیا : اپارتمان که فقط شوفاژ و گاز و هود و وسایل اولیه را دارد که شامل کمد و … نمی شود.

برگشت پول پیش و فسخ قرارداد و قوانین اجاره :

در ترکیه اگر زیر ۱ سال بخواهید اپارتمانی که اجاره کردید تخلیه کنید پول پیش به شما برگردانده نمیشود .
هیچ عذر و بهانه ای را قبول نخواهند کرد برای زیر ۱ سال تخلیه ، پس با چشم باز انتخاب کنید .
و برای تخلیه بعد از یک سال هم باید ۲ ماه قبل یعنی ماه ۱۰ به صابخونه اعلام کنید که میخواهید تخلیه کنید .
از اجاره اپارتمان به صورت روزانه به دیگری و یا واگذاری ملک خودداری کنید طبق قوانین ترکیه مجازات بسیار بالای را خواهد داشت.
از اجاره ملک توسط دفاتری که داخل اپارتمان ها مشغول به کار هستند و حالت املاک با دفتر فروش ندارند خودداری کنید.

قولنامه های ترکیه مهر و … زده نمیشود . پس از عقد قرارداد و امضا مستاجر و مالک توسط کسی که کارهای اقامت شما را انجام میدهد در اداره ثبت و اسناد ثبت شده و مهر زده میشود .

مشکلات خانه ها در ترکیه :

تمامی خانه ها چه در ایران چه ترکیه چه هر کشوری دارای نقص های جزئی هست که با صحبت با صابخانه و یا مدیریت ساختمان حل خواهد شد . لذا خواهشمندیم در این زمینه کامل صبور و بردبار باشید . وسعی کنید با تاسیسات و مدیریت ساختمان در ارتباط باشید تا مشکلاتتان حل شود . از تماس های مکرر به املاک و یا دیگر افراد خودداری کنید چون فقط و فقط مشکلات ساختمان با تاسیسات و مدیریت همان ساختمان رفع خواهد شد و دخالت املاک و دیگر اشخاص رو نخواهند پذیرفت .

مدت گذر نامه :

برای اقامت یک ساله حداقل ۱۸ ماه باید تا زمان انقضا پاسپورتتان زمان داشته باشد
برای اقامت دو ساله حداقل ۲۸ ماه باید تا زمان انقضا پاسپورتتان زمان داشته باشد
برای مسافرت حداقل ۶ تا ۸ ماه باید تا زمان انقضا پاسپورتتان زمان داشته باشد

اقامت و انجام کارهای اقامتی :

با توجه به سختگیری های دولت ترکیه برای کسانی که کارت اقامت ندارند و یا با ۳ ماه زمان پاسپورت خود به جای هتل در اپارتمان های مسکونی زندگی میکنند جدیدا پلیس ها تمامی خانه ها رو چک میکنند و کارت اقامت میخواهند و یا حداقل مدارک اولیه اقامت .
که باید قبل از امدن به ترکیه مدارک لازمه را برای ما ارسال کنید تا کارهای اولیه اقامت را انجام دهیم
که وقتی به ترکیه مهاجرت میکنید در روز اول ملک مناسب را برای شما پیدا خواهیم کرد و بعد کارهای اولیه ثبت اقامت و ادرس شما در اداره امنیت
در روز دوم کارهای به نام زدن اب و برق و گاز را با شما همراهی خواهیم کرد . و روز سوم مشاوره در خرید لوازم و کارهای اولیه و در روز چهارم یا هفته بعد کارهای اداره ثبت اسناد و اداره مالیات و دیگر ادارات مربوطه .
لذا خواهشمندم زمان ها را با ما هماهنگ باشید تا تمامی کارها با کوچکترین نقص و مشکل توسط مشاورین ایرانی و وکلای ترک ما انجام شود.

اگر میخواهید به مدت ۳ ماه پاسپورتتون بدون اقامت در ترکیه بمونید حتما از هتل اپارتمان ها و یا هتل ها استفاده کنید چون اگر پلیس مراجعه کند و شما کارت اقامت و یا مدرک اولیه اقامت نداشته باشید شما را دیپورت و جریمه و صاحب خانه را هم جریمه خواهد کرد .
ساعت تماس با مشاورین ما جهت راهنمایی :

لطفا از دوستان عزیز خواهشمندیم خارج از ساعات اداری از تماس با مشاورین ما خودداری کنند .

ساعت ۱۰ تا ۱۸ عصر روزهای ددوشنبه تا جمعه

ریجستر گوشی در ترکیه :

گوشی هایی که خارج از خاک ترکیه وارد میشوند پس از ۹۰ روز قفل خواهند شد و دیگر هیچ سیمکارتی در ان کار نخواهد کرد . برای همین قبل از ۹۰ روز به مبایل فروشی مراجعه و گوشی خود را ریجستر و یا از داخل ترکیه گوشی خریداری کنید .

مشروبات الکلی :

مصرف مشروبات الکلی در خیابان ممنوع است.

رانندگی در صورت مست بود جریمه سنگین دارد .

ساعت ۲۲:۰۰ به بعد مشروب داخل فروشگاه ها به فروش نمیرسد .

و دیگر قوانین :

۱_برای خروج فرش نو به گواهی خرید و برای خروج فرش کهنه به گواهی هیئت‌مدیره یک موزه نیازمندید

۲_سرویسهای بهداشتی در ترکیه پولی بوده و صاحبان آنها مکلف به پرداخت مالیات درآمد خود میباشند. هزینه توالتهای عمومی حداکثر ۵۰ کروش یا نیم لیر ترک است که معادل حدود ۳۵۰ تومان میباشد.

۳_ مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت است، اتباع ایرانی می بایستی از کنسولگریهای ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در انکارا برسانند. حداکثر زمان برای اتمام مراحل ازدواج در ترکیه ۲ روزاست.

۴_ در صورتیکه مالک خودرو، در داخل خودرو حضور داشته باشد، منعی برای رانندگی ندارید و به راحتی می توانید تنها با یک گواهینامه ی بین المللی رانندگی کنید.

۵_ مصرف مشروبات الکلی در خیابان ممنوع است.

۶_ افراد دارای گذرنامه های با اعتبار کمتر از پنج ماه که قصد سفر به ترکیه را دارند برای تعویض پاسپورت خود پیش از سفر اقدام کنند در صورت عدم توجه به این موضوع، در هنگام ورود به فرودگاه استانبول، مبلغ ۳۲۵ لیر به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود که با محاسبه نرخ ۱۵۰۰ تومان برای هر لیر، این رقم معادل ۴۸۷ هزار تومان خواهد شد.

۷_ حضور بیش از سه ماه در ترکیه مستلزم اجازه رسمی از مقامات و تمدید مدت اقامت در ترکیه می باشد از این رو اقامت بیش از حد مجاز جریمه و حتی اخراج را به همراه خواهد داشت.

۸_به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضای این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

۹_چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

۱۰_ اگر اقدام به فحشا و یا ایجاد آسیب های اجتماعی کنید اخراج خواهید شد.

۱۱_ ممنوعیت استعمال دخانیات در تمامی اماکن عمومی سر بسته و امکان سیگار کشیدن در ورودی های سینماها، تئاترها، مراکز خرید، پارکهای کودکان، رستورانها و قهوه خانه ها و اماکن مشابه وجود دارد.

۱۲_ ممنوعیت حمل داروهای ترک اعتیاد به ویژه متادون (Metadon) توسط مسافران به کشور ترکیه.

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت