بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

نوشته شده توسطadmin
مقاله قبلی
بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

در سال های اخیر تعداد دانشجویان متقاضی بین المللی برای تحصیل در ترکیه افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر ، حدود ۶۵۰،۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشان دهنده اهمیت روزافزون این کشور به عنوان یک مقصد آموزش عالی است. در این مقاله تاریخچه و عملکرد بهترین دانشگاه های ترکیه را پیش روی شما قرار داده ایم.

بسیاری از دانشجویان به تحصیل در کشور ترکیه علاقه دارند؛ چرا‌که در این کشور امکان تحصیل با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت وجود دارد. همچنین در برخی شرایط به افرادی که بورسیه تحصیلی اخذ کرده اند، کمک هزینه ماهیانه پرداخت می شود. همچنین در چنین شرایطی هزینه های خوابگاه و شهریه، بیمه درمانی و هزینه های سفر دانشجو پرداخت می شود. در این گفتار برآنیم که به معرفی دانشگاه های برتر ترکیه بپردازیم.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

بهترین دانشگاه های ترکیه

۱۰ دانشگاه ترکیه در سیستم رده بندی QS جهانی حضور پیدا کرده اند. اکثر دانشگاه های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آن آنکارا یا استانبول واقع شده اند.

در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه هاجتپه قرار دارد. دانشگاه های مذکور همگی  در ۵۰ رتبه برتر قرار دارند. استانبول میزبان دانشگاه هایی نظیر بغازچیچی، دانشگاه Koç، دانشگاه Sabancı، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول است که همه این موسسات نیز در بین ۳۰ رتبه برتر قرار گرفته اند.

با دانشگاه های معروف ترکیه آشنا شوید

بیش از ۲۰۰ دانشگاه دولتی در ترکیه وجود دارد. اغلب این مراکز تازه تاسیس هستند. از بین جوان ترین دانشگاه های ترکیه لازم است به دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) اشاره ای داشته باشیم. این دانشگاه از اولین دانشجویان خود در سال ۲۰۱۲ استقبال کرد. هدف اصلی این دانشگاه پذیرش دانشجویان خارجی بوده است.

دانشگاه های ترکیه اعم از دولتی و آزاد با توافق نامه بولونیا مطابقت دارند. بر اساس این توافق نامه برنامه های تحصیلی ترکیه با سراسر اروپا استانداردسازی شده است. همچنین بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه اراسموس که از تبادلات بین المللی دانشجویان پشتیبانی می کند، حضور دارند.

در جدیدترین نسخه رتبه بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS ، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه ۴۳ جهان قرار گرفته است.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

 

دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه

یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) واقع در آنکارا‌ست. این دانشگاه در رده بندی EECA به رتبه هشتم دست پیدا کرده است. در زمینه علوم طبیعی و اجتماعی تخصص دارد و در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده است.

این مرکز آموزشی نقشی حیاتی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه داشته است و امروزه حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. بسیاری از این دانشجویان مهمان هستند که برای یک ترم یا یک سال امکان تحصیل در این دانشگاه را دارند.

از آنجایی که تقاضا برای تحصیل در این دانشگاه بسیار بالا‌ست، این مرکز تنها ۱٫۵ درصد از ۱٫۵ میلیون متقاضی سالانه خود را انتخاب می کند. لازم است ذکر شود در این دانشگاه زبان معیار، انگلیسی است.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

دانشگاه بوغازایچی؛ یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه بوغازایچی در آخرین رتبه بندی EECA در میان ده دانشگاه برتر قرار گرفت. این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ تحت عنوان کالج رابرت تأسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی خارج از ایالات متحده بوده است.

دانشگاه Boğaziçi  در استانبول‌، نزدیک قلعه تاریخی Rumelihisar واقع شده است. این قلعه از نواحی ‌شرقی پردیس جنوبی دانشگاه نمایان است. دانشگاه مزبور پیوندهای محکمی با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد و زبان معیار در این دانشگاه انگلیسی است. همچنین به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه شناخته شده است.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

 دانشگاه کوچ؛ سازمانی خردمندپرور

دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس شد و در حال حاضر رتبه ۱۲ منطقه EECA را به خود اختصاص داده است. این مرکز آموزشی به نام بنیانگذار آن، کارآفرین و نیکوکار محبوب وهبی کوچ “‌Vehbi‌  Koç”  نامگذاری شده است.

دانشگاه Koç به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه ۲۲ دوره کارشناسی‌، ۳۲ دوره فارغ التحصیل و ۱۸ دوره دکترا دارد. تحصیل در این دانشگاه در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا تجربه‌ای عالی خواهد بود. در حال حاضر در این مرکز حدود ۵۵۰۰ دانشجو تحت آموزش هستند.

هدف دانشگاه کوچ پرورش شایسته‌ترین فارغ‌التحصیلان ترکیه است. این دانشگاه در‌صدد آموزش خردمندان بهره‌ور از مدرکی بین‌المللی است؛ تربیت دانشجویانی که خلاقانه، مستقلانه و عینی بیندیشند و در آینده رهبرانی شجاع شوند.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

دانشگاه بیلکنت، در صدر دانشگاه های برتر

دانشگاه بیلکنت در رتبه بندی EECA 2019 رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داده است. نام این دانشگاه مخفف کلمه “bilim kenti” است که در زبان ترکی به معنای «شهر دانش و علم» است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیرانتفاعی خصوصی ترکیه بوده که در سال ۱۹۸۴ توسط İhsan Doğramacı تاسیس شد.

این موسسه آموزشی از گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی برخوردار شده است. همچنین یکی از دانشگاه های برجسته تحقیقاتی کشور است و در حال حاضر حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو در ۹ دانشکده دارد.

این دانشگاه همچنین دارای دو مدرسه با قدمت ۴ سال است که بسیاری از محصلان آن جا از سراسر جهان آمده اند. زبان تدریس این دانشگاه زبان انگلیسی است. این سازمان شامل ۹ دانشکده‌‌ی هنرهای زیبا، مدیریت، اقتصاد، موسیقی، آموزش، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق است.

رشته های مورد مطالعه در این مرکز آموزشی حسابداری، مدیریت، روانشناسی، روابط بین‌الملل، حقوق، موسیقی و فیزیک هستند. خوب است بدانید هزینه تحصیل در این دانشگاه تقریبا ۱۴ هزار دلار است که طی دو قسط از دانشجویان دریافت می‌شود.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

دانشگاه سابانجی؛ دانشگاهی جوان

دانشگاه سابانجی یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه شناخته شده است. این دانشگاه در استانبول واقع شده است. دانشگاه Sabanci پنجمین دانشگاه دارای رتبه بندی برتر در ترکیه در سال جاری است که در رتبه ۱۸ قرار دارد. این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های جوان است که از پاییز ۱۹۹۹ شروع به کار کرده است. در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ دانشجو در این موسسه مشغول به تحصیل هستند.

سابانجی متشکل از سه دانشکده و یک مدرسه است. این دانشگاه دانشکده هایی از قبیل دانشکده‌‌ هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌‌ مدیریت و مدرسه‌‌ زبان دارد. این موسسه واحدهای درسی را در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان ارائه کرده است.

لازم به ذکر است که حدود ۴۲ درصد از دانشجویان دوره کارشناسی این دانشگاه بورسیه می شوند. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی است  و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار شده است.

سخن آخر

حدود ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن‌ها توسط دولت اداره می‌شوند. تمامی دانشگاه های دولتی و آزاد ترکیه به توافقنامه‌ بولونیا پایبند هستند؛ بنابراین برنامه ‌های تحصیلی آن‌ ها مطابق با سایر دانشگاه ها در اروپا‌‌ست.

خوب است بدانید اکثر دانشگاه ‌های ترکیه عضو برنامه اراسموس هستند. این برنامه از مهاجرت دانشجوها به سایر کشورها حمایت می‌کند. در این گفتار برخی از دانشگاه های برتر ترکیه را مطمح نظر قرار دادیم. اکثر دانشگاه های برتر ترکیه در دو شهر آنکارا یا استانبول واقع شده اند.

دانشگاه های مورد بررسی در این گفتار دانشگاه های سابانجی، دانشگاه کوچ، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه و دانشگاه بوغازایچی هستند. دانشگاه سابانجی یکی از جوان ترین دانشگاه های دنیا‌ست که حدود ۴۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه از رتبه ۱۸ برخوردار شده است.

دانشگاه بیلکنت رتبه ۱۴ را از آن خود کرده است و حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو دارد. دانشگاه کوچ با رتبه ۱۲، ۵۵۰۰ دانشجو را تحت پوشش خود قرار داده است. همچنین دانشگاه بوغازایچی نیز در میان یکی از ده دانشگاه های برتر قرار گرفته است.

Source: www.topuniversities.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت