کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

تعداد دانشجویان بین المللی در ترکیه از سال ۲۰۱۵ به بعد روند افزایشی داشت و این یعنی کشور ترکیه به عنوان یک مقصد آموزش عالی اهمیت پیدا کرده است. از جمله عوامل محرک در انتخاب این کشور به منظور تحصیل، فرصت تحصیل با بهترین کیفیت و حداقل هزینه، امکان بورسیه شدن، پرداخت هزینه های اقامت و شهریه، بیمه درمانی و سفر اشاره می شود.

همچنین ترکیه به عنوان یک کشور توریستی با حدود ۴۰ میلیون نفر توریست در سال ۲۰۱۷ در جهان بین ۱۰ کشور برتر در این حوزه قرار گرفت. کشور ترکیه شهرهای زیبای برای دانشجویان دارد؛ بنابراین اگر شما به دنبال تحصیل در ترکیه هستید، موقعیت های زیاد آموزشی در آن جا دارید. در ادامه به معرفی بهترین شهرهای دانشجویی در ترکیه و امکانات دانشگاهی آن ها می پردازیم.

کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

تحصیل در ترکیه، کدام شهر کدام دانشگاه

عواملی مانند اقتصاد پیشرفته، قرار گیری در نقطه کانونی بین آسیا، اروپا و آفریقا، نوع آب و هوای و فرهنگ های گوناگون این کشور را به قطب توریستی تبدیل کرده است؛ همچنین کیفیت آموزشی بالا، هزینه های تحصیلی و کیفیت زندگی دانشجویان را به تحصیل در این کشور ترغیب می کند.

ترکیه ۱۰ دانشگاه برتر در رنکینگ جهانی و ۴۵ دانشگاه ممتاز در رنکینگ های اروپایی دارد. اصلی ترین دانشگاه  ها در استانبول و آنکارا که از بزرگترین شهرها ی ترکیه هستند، واقع شده اند. از دیگر مراکز تحصیل در ترکیه به هاکتپه (Hacettepe ، Boğaziçi ، Koç) و غیره اشاره می شود.

استانبول شهر فرهنگ ها

استانبول از شهر های معروف و بزرگ ترکیه نقش کلیدی در ارتباط بین آسیا و اروپا دارد؛ همچنین قلب ترکیه در فعالیت های اقتصادی، تجارت، هنر و فرهنگ به استانبول تعلق می گیرد؛ علاوه بر این برگزاری جشنواره های آموزشی و هنری در زمینه های فیلم، کتاب و کنسرت به دلیل فرهنگ های گوناگون استانبول رواج یافته است. این موضوع باعث می شود، دانشجویان در این شهر به آرزوهای خود دست یابند.

کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

موارد ذکر شده حکایت از تبدیل استانبول به یک قطب تحصیلی دارند. در ۵۸ دانشگاه موجود این شهر حدود ۶۰۰ هزار دانشجو بین المللی مشغول به تحصیل هستند. دلایلی مانند طبیعت و اماکن دیدنی، کیفیت زندگی و تحصیل در ترکیه شما را به سمت استانبول سوق می دهد. اسامی مراکز تحصیلی آن عبارتند از:

 • دانشگاه Boğazici
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه ییلدیز ( Yildiz)
 • دانشگاه کولتر ( kultur )
 • دانشگاه آیدین
 • دانشگاه اوکان

آنکارا پایتخت ترکیه

آنکارا مرکز تحصیل در ترکیه و بزرگترین شهر این کشور به شمار می آید. هزینه زندگی برای دانشجویان در آنکارا ارزان تر از استانبول است. به طور تقریبی حدود ۲۰ دانشگاه دارد؛ به علاوه دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه فنی خاورمیانه و بیلکند در این شهر واقع شده اند. به دلیل سکوتی که بر آنکارا حاکم است، زندگی در این شهر نسبت به استانبول با آرامش بیشتری همراه می شود؛ همچنین وجود موسسات دولتی در این شهر باعث شده است که ساکنین با یک ذهنیت غیر نظامی به فعالیت های خود بپردازند.

کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

علاوه بر این غذاها، اماکانات تفریحی و سرگرمی گوناگون باعث می شود، لذت چشیدن مزه ها و خاطرات دو چندان شود. به منظور تحصیل در ترکیه دانشگاه های آنکارا از بهترین کیفیت آموزشی برخوردارند که عبارتند از:

 • دانشگاه Hacitepe
 • دانشگاه فنی خاورمیانه ( METU)
 • دانشگاه غازی (Gazi)
 • دانشگاه بیلکند
 • دانشگاه کانگایا (Çankaya)
 • دانشگاه آتیلیم (Atilim)

ازمیر شهر آزادی

این شهر به دلیل آزادی حاکم بر آن جهت تحصیل در ترکیه مناسب است که نام آن در بین سه شهر بزرگ ترکیه قرار دارد. برای دانشجویان خیابان ها و اماکن جذاب و رنگی این شهر در نگاه اول لذت بخش است؛ همچنین وجود  امنیت در تمام ساعات شب و روز امکان تجربه روز های فراموش نشدنی را به همراه دوستان در کنار ساحل فراهم می کند.

کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

به دلیل قرار گیری در بین کوه ها و وجود مراکز تجاری بزرگ، مدرن و ساختمان های شیشه ای از سبکی اروپایی برخلاف ترکیه برخوردار است؛ علاوه بر این دانشگاه های معتبر زیادی به منظور تحصیل در ترکیه و ازمیر تاسیس شده اند.

 • دانشگاه دولتی اژه
 • دانشگاه خصوصی ازمیر
 • دانشگاه خصوصی یاسر
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر (خصوصی)
 • دانشگاه دولتی نه سپتامبر ( Dokuz Eylül )

آنتالیا شهر اروپایی

یکی از شهر های معروف تحصیل در ترکیه که در بخش جهانگردی نیز فعالیت می کند، آنتالیا نام دارد؛ همچنین قرار گیری در طول دریای مدیترانه سواحل طولانی و فوق العاده ای را برای این شهر فراهم آورده است؛ بنابراین هیچ روز سردی را در سال احساس نمی کنید و کمترین دما در سرد ترین روزها به ۱۵ درجه سانتی گراد می رسد.

کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

همچنین دارای فرودگاه بین المللی است که امکان پرواز مستقیم به تمام مناطق دنیا برای شما فراهم شده است و از مزیت های تحصیل در ترکیه به شمار می رود؛ علاوه بر این وجود بخش های صنعتی، کشاورزی، ساخت و ساز مسکن، صادرات و مراکز قایقرانی این شهر را به یک مرکز پویا با رشد سریع تبدیل کرده است.

فرصت های تحصیلی زیادی به دلیل وجود ۴ دانشگاه وجود دارد. از دانشگاه های معتبر ازمیر به موارد زیر اشاره می شود:

 • دانشگاه مدیترانه
 • دانشگاه علوم پایه آنتالیا

بورسا شهر پیشرفته

بورسا از شهر های معروف و پیشرفته در ترکیه است. فضاهای سبز، پارک ها وجنگل های زیادی در این منطقه واقع شده اند؛ همچنین از نظر جغرافیایی در بین سه شهر بزرگ ترکیه قرار دارد؛ بنابراین جهت تحصیل در ترکیه از امکانات حمل و نقل مناسبی به سایر نقاط برخوردار است. راه های حمل و نقل مانند هواپیمای دریایی، تاکسی هوایی، کشتی ها، ترن تندرو و اتوبوس انتقال شما را در بین این شهر ها تسهیل می کند.

کدام شهرهای ترکیه جهت تحصیل مناسب هستند؟

بورسا در بالاترین درجه کیفیت زندگی در ترکیه و  طبق فهرست کیفیت زندگی ۲۰۱۵ رتبه ۴۸ را دارد؛ بنابراین شرایط اقتصادی و امکانات رفاهی مناسب این شهر را به منظور تحصیل در دانشگاه های آن مشهور کرده است. برخی از دانشگاه های ممتاز آن عبارتند از:

 • دانشگاه Uludağa
 • دانشگاه فنی بورسا

دیگر شهر های بزرگ دانشجو پذیر ترکیه

در بخش غربی کشور ترکیه شهر پیشرفته ولی با قدمت غازیانتپه قرار دارد. غازیانتپه به دلیل وجود ظرف های خاص خود به شهرت رسیده است. در این شهر موزه ها، مکان های تاریخی و باغ وحش های بسیاری دیده می شوند. این شهر به نام خود یک دانشگاه دولتی دارد که از پیشنه تحصیلی با کیفیتی برخوردار است.

ترابزون در شمال ترکیه و در کنار دریای سیاه نزدیک به مناطق جنگلی واقع شده است؛ بنابراین شما دو رنگ آبی و سبز را در این شهر بیشتر مشاهده می کنید. دانشگاه ترابزون از دانشگاه های این شهر است.

با این حال هنوز شهر هایی مانند آدنا، کانکاله، کانیا و Eskişehir هستند که بهترین فضاها و امکانات دانشگاهی جهت تحصیل دارند؛ بنابراین اگرتمایل به تحصیل در ترکیه دارید، یکی از این شهر ها را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

کلام آخر

با توجه به شرایط اقلیمی، رفاهی و اقتصادی کشور ترکیه این کشور در فهرست کشور های دانشجو پذیر قرار داده است. به دلیل وجود فرهنگ ها ، غذاهای خوشمزه و مکان های تاریخ و تفریحی فراوان افراد زیادی به منظور تحصیل در ترکیه به شهر های آن سفر می کنند. جاذبه های گردشگری از یک سو و وجود امکانات تحصیلی و رفاهی با کمترین هزینه سبب می شود تا دانشجویان به تحصیل در ترکیه جذب شوند.

آنکارا به دلیل هزینه های حداقل زندگی و تحصیل یا بورسا به دلیل دسترسی آسان به شهر های بزرگ دیگر انتخاب های مناسبی به منظور تحصیل برای شما هستند. در این مقاله سعی شد که به شهر های مختلف و امکانات آموزشی و رفاهی آن ها بپردازیم و به شما در زمینه تحصیل در کشور ترکیه کمک شایانی شود.

Source: www.gostudyinturkey.com, www.topuniversities.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت