از آداب و رسوم مردم ترکیه چه می دانید؟

از آداب و رسوم مردم ترکیه چه می دانید؟

بیشتر افرادی که اولین بار به ترکیه می روند، در قدم اول از قانون های اجتماعی این کشور پرس و جو می کنند. این بطور کلی قابل درک است: چه کسی می خواهد، عمل اجتناب ناپذیر شرم آوری انجام دهد؟ همه دوست دارند از انجام رفتارهای ناپسند برحذر باشند که مردم محلی ناراحت نشوند و خاطره بدی را تجربه نکنند.

این مقاله به آداب و رسوم مردم ترکیه و بایدها و نبایدهای آن می پردازد.

اگرچه ترک ها در مواجه با خارجی ها بطور انعطاف پذیری عمل می کنند. مردم این کشور تمام تلاش خود را صرف می کنند که از سفر به این کشور لذت ببرید. آن ها همانطور که به فرهنگ خود افتخار می کنند، غریبه ها را با دستانی باز در آغوش می گیرند.

بنابراین در مورد اشتباهات اجتماعی که ممکن است مرتکب شوید، نگران نباشید. شما اولین یا آخرین خارجی نیستید که این کار را انجام می دهد. همانطور که می دانید، ترک ها هر موقعیتی را به آسانی و دوستانه کنترل می کنند.

از آداب و رسوم مردم ترکیه چه می دانید؟

آداب و رسوم مردم ترکیه در میزبانی

مردم ترکیه در میزبانی برای مهمان سنگ تمام می گذارند؛ بنابراین بهتر است در هنگام دعوت به خانه آن ها به مواردی که مهم است، توجه شود.

چند آدابی که در منزل ترک ها، جشن ها و صرف غذا در بیرون باید رعایت شوند، عبارتند از:

  • دست خالی به خانه میزبان نروید.
  • کفش ها را درآورید.
  • نوشیدن چای و قهوه
  • سرو نان با غذا
  • استفاده از القاب در هنگام صدا زدن
  • زمان ترک منزل میزبان
  • حساب کردن هزینه شام با میزبان
  • نحوه استفاده از خلال دندان
  • هدیه جشن عروسی

هرگز دست خالی به خانه کسی نروید.

زمانی که به خانه کسی در ترکیه دعوت می شوید، برای میزبان از قبل چیزی خریداری کنید. گل و شکلات یا سوغات کشور خود نیز انتخاب های مناسبی هستند. باقلوا هدیه ای محبوب و شیرین به خصوص برای بچه ها به شمار می رود.

کفش های خود را در بیاورید.

قبل از ورود به منزل به منظور احترام به آداب و رسوم مردم ترکیه کفش های خود را بیرون یا کنار درب خانه در آورید. حتی اگر میزبان با توجه به فرهنگ شما خواست که با کفش وارد شوید، احترام به آداب و رسوم مردم ترکیه حکم می کند که به آن ها توجه کنید.

اگر شک دارید، به میزبان و مهمان های دیگر توجه کنید که چه کاری انجام می دهند. در این شرایط ممکن است میزبان به شما یک جفت دمپایی بدهد؛ بنابراین بدون سردرگمی آن ها را بپوشید.

حتی اگر به آپارتمان یا ویلای دوست خود در استانبول می روید، کفش های خود را در بیاورید زیرا این یک قانون در سراسر ترکیه است.

چگونه نشان دهید که کافی است؟

بین صرف غذا و بعد از آن اولین چیزی که در روز و آخر شب پذیرایی می کنند، چای است. نوشیدن چای یکی از آداب و رسوم مردم ترکیه به شمار می رود که ترک ها پشت سر هم به آن مشغول هستند. به محض اتمام چای متوجه می شوید که میزبان دوباره لیوان را پر می کند.

چون دور از ادب است باید تا زمانی که امکان دارد، به نوشیدن آن ادامه دهید یا اینکه قاشق چای را در کنار لیوان قرار دهید و نشان دهید که میل ندارید.

از آداب و رسوم مردم ترکیه چه می دانید؟

عرضه نان با غذا

مردم ترکیه اعتقاد دارند که نان باید همراه با غذا سر میز باشد. همیشه نان تازه در مغازه ها عرضه می شود. اغلب کودکانی را خواهید دید که نایلون هایی پر از نان تازه را حمل می کنند که به خانه ببرند.

استفاده از القاب

مردها معمولا با اسم کوچک و بعد از کلمه بیگ صدا زده می شوند. مانند: کامران بیگ. زن ها هم با پیشوند خانوم مورد خطاب قرار می گیرند. همچنین اگر یک عنوان کاری دارند، باید آن را جایگزین اسامی کنید. القاب دکتر، پروفسور، مدیر، مهندس و برای وکلا از واژه avukat باید قبل کلمات بیگ و خانوم استفاده شوند.

خانه میزبان را زود ترک نکنید.

ترک خانه میزبان قبل از نیمه شب یعنی در پذیرایی از شما ضعیف بوده است. از جمله آداب و رسوم مردم ترکیه دیدار های طولانی، گفتگو و نوشیدن تا دیر وقت است در حالی که کودکان روی کاناپه چرت می زنند یا به عنوان احترام همچنان بیدار هستند. وقتی که یک دوست با خصوصیت کالکان را ملاقات می کنید، به محض صرف قهوه عزیمت اقدام نکنید زیرا میزبان ناراحت می شود.

هزینه های صرف شام در بیرون

وقتی که به منظور صرف شام همراه دوست ترک خود به رستوران می روید، انتظار دارد که تمام امور آن شب بر عهده ی او باشد؛ بنابراین پرداخت و انتخاب غذا را در اختیار او قرار دهید و سر خود تصمیم نگیرید. مهمان نوازی ترک ها دیکته می کند که باید میزبان منو را بردارد زیرا  تقسیم هزینه شام با آداب و رسوم مردم ترکیه مغایرت دارد.

بهترین پیشنهاد در این شرایط تشکر از میزبان یا دعوت متقابل او جهت صرف شام است. به یاد داشته باشید تا زمانی که بیرون هستید از فین کردن و استفاده از خلال دندان بدون پوشاندن دهان اجتناب کنید زیرا از نظر کسانی که شام می خورند، مشاهده چنین وضعیتی ناخوشایند است.

هدیه عروسی باید طلا باشد.

اگر شما به یکی از جشن های عروسی در ترکیه دعوت شدید، طبق آداب و رسوم مردم ترکیه به عروس و داماد باید سکه طلا هدیه دهید زیرا این هدیه یعنی آرزوی زندگی همیشگی با ارزش برای زوج ها دارید. طلاها روی پارچه ای ابریشمی وصل شده و دور گردن عروس و داماد بسته می شوند.

از آداب و رسوم مردم ترکیه چه می دانید؟

همیشه بزرگتر مقدم است.

ترک ها به افراد بزرگتر خیلی اهمیت می دهند؛ بنابراین زمانی که وارد اتاق می شوند، باید ابتدا به احترام بلند شوید و بعد به استقبال آن ها بروید. در برخی مراسم خاص مانند عید نوروز مردم دست یکدیگر را می بوسند و به پیشانی خود می زنند.

در خارج از منزل برای بزرگترها راه را باز کنید؛ همچنین در مکان های عمومی از روی صندلی بلند شوید تا آنها بنشینند و اگر در حال حمل باری هستند، به آن ها کمک کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که آداب و رسوم مردم ترکیه در جمع های رسمی طوری است که مردها را با اسم کوچکتر صدا می زنند و در انتهای آن بیگ اضافه می کنند. برای زن ها کلمه خانم بعد از اسم کوچک آن ها آورده می شود.

روح جامعه را حس کنید.

روح اجتماع محلی بخش اصلی زندگی ترک ها است. در کشوری مانند انگلستان آرزو ندارید که بدون قرار خاصی همسایه خود را ملاقات کنید در حالی که برعکس این شرایط در ترکیه اتفاق می افتد. طبق آداب و رسوم مردم ترکیه همسایه ها به طور معمول یکدیگر را به منظور صرف چای ملاقات می کنند یا به بهانه یک بشقاب غذا درب خانه را می زنند.

اگر در این شرایط قرار گرفتید، قانون ناگفته این است که بشقاب را خالی تحویل ندهید و آن را با بیسکوییت یا کیک پر کنید و تحویل همسایه دهید.

همچنین در مورد سرمایه های خود احتیاط کنید زیرا درخشش ثروت در مکان های کم درآمد یا دهکده های سنتی رفتار ناپسندی به شمار می رود. آن ها به چشم فردی افاده ای به شما نگاه می کنند و اغلب ترک های با تقوا اصرار دارند که این رفتار نشان از عدم احترام به دین است؛ همچین برق پول شما را به هدفی برای دزدان و کلاهبرداران تبدیل می کند.

سیاست  و فرهنگ بی وقفه در جریان است.

مردم ترکیه وطن پرست هستند و نگاه محکمی نسبت به حکومت کشور خود دارند. بی احترامی به ترکیه و پرچم آن یا آتاتورک پدر بنیان گذار ترکیه رفتاری توهین آمیز تلقی می شود؛ بنابراین به پرچم ترکیه احترام بگذارید، روی آن ننشینید، ان را نکشید و از آن به عنوان دستمال استفاده نکنید.

مردم ترکیه عاشق میراث کشور خود هستند. فوتبال یکی از سرگرمی های محبوب آن ها به شمار می رود و بیشتر مردم طرفدار تیم های گالاتاسرای، بشیکتاش، فنرباغچه هستند. پس اگر می خواهید در اصطلاح یخ آن ها را بشکنید، در مورد شانس تیم های آن ها سوال کنید.

حریم خصوص با کمی تفاوت

مردم ترکیه به آسانی دوست می شوند؛ در حالی که این موضوع داخل مرزهای فرهنگ غربی وجود ندارد. تعجب نکنید! اگر آن ها گونه های شما رو بوسیدند، چه مرد و چه زن. این آداب و رسوم مردم ترکیه تنها برای زنان ترک که روسری می پوشند و در حفظ حریم خصوصی خود اصرار دارند، فرق می کند. آن ها با دست دادن محبت خود را نشان می دهند، حتی اگر دوست صمیمی باشید.

از آداب و رسوم مردم ترکیه چه می دانید؟

آب ریختن و چشم نظر نماد خوش شانسی

یکی از آداب و رسوم مردم ترکیه به منظور آرزوهای سفر خوش برای مهمانان استفاده از نسخه مرطوب همان ریختن نمک بر شانه ها است. زمانی که مسافران قصد عزیمت می کنند، باید پشت ماشین آن ها آب ریخته شود و بگویند “su gibi git.gel” مانند آب برو و برگرد. منظور از این کار آرزوی سفری بدون خطر و دیدار دوباره مهمانان است.

همچنین آویختن مهره چشم نظر در همه جا نظر شما را جلب می کند. در خانه و تاکسی ها این مهره آویزان شده است. این نشان خوش شانسی به منظور محافظت در برابر چشم شور همسایه حسود استفاده می شود.

پوشش مناسب در هنگام بازدید از مساجد

ترکیه از نظر دینی کشوری سکولار است؛ ولی بیشتر جمعیت ان را مسلمانان تشکیل می دهند. همانند مراکز دینی و مذهبی عبادی اعلام فروتنی در هنگام ورود به مسجد یک کلید مهم و از آداب و رسوم مردم ترکیه به حساب می آید.

خانوم ها به منظور بازدید از این مکان ها از روسری و لباس های مناسب جهت پوشش سر، دست ها و پاهای خود استفاده کنند؛ همچنین مردها باید شلوارهای بلند بپوشند که زانوها در معرض دید نباشند.

احترام به عقاید مذهبی و اعتقادی آن ها در ورود به مکان های مقدس نباید هرگز فراموش شود؛ همچنین از انجام رفتار های نامناسب در این مکان ها اجتناب کنید.

کلام آخر

هر کشوری برای خود آداب خاص خود را دارد که باید به آن ها توجه شود. کشور ترکیه به سبب قدمت دارای آداب و رسوم منحصری است که در هنگام بازدید از ان بهتر است رعایت شوند.

از جمله آداب و رسوم مردم ترکیه در میزبانی به درآوردن کفش ها در هنگام ورود به منزل ، فین نکردن در زمان صرف غذا، پوشش مناسب در اماکن مقدس و احترام به پرچم و سیاست این کشور اشاره می شود.

Source: www.propertyturkey.com, matadornetwork.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت