زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

افرادی که به فکر مهاجرت کردن به ترکیه هستند معمولا به دو دسته تقسیم می شوند : دسته ی اول آن هایی که بدون هیچ پیوند و تعهدات مالی و تنها از روی اشتیاق سوار هواپیمای خود شده و بدون اندکی تامل به ترکیه سفر می کنند ، دسته ی دوم افرادی هستند که سوالات بسیار زیادی داشته و به دنبال کسب تجربه در میان دوستان و خانواده شان هستند .

برای افراد مسن این نگرانی پیش می آید که دل تنگ نوه و فرزندانشان خواهند شد و برای افراد جوان این نگرانی ها شامل پیدا کردن کار و زندگی در ترکیه است و آیا شکاف فرهنگی بسیار زیاد بوده و آنها قرار است که برنامه های تلویزیونی ، غذاهای مورد علاقه و دوستان صمیمی خود را از دست بدهند یا خیر .

ما متوجه این موضوع هستیم که تصمیم به مهاجرات برای بعضی از افراد راحت نیست اما اگر به اندازه ی کافی اطمینان داشته باشید ، می توانید به هر چیزی برسید حتی اگر مسیر رسیدن به آن دشوار باشد .

زندگی در ترکیه

راهنمایی کلی برای زندگی در ترکیه

شما به عنوان یم مهاجر در ترکیه ، شاهد یک کشور مدرنِ سرشار از میراث و سنت خواهید بود . اگرچه پی بردن به پیچیدگی ها و ریزه کاری های زندگی روزمره در ترکیه ممکن است کمی طول بکشد ! به ما اجازه بدهید که در این مقاله شما را با ترکیه ی معاصر آشنا کنیم .

زندگی در ترکیه

طبق سنت ترکی ، غریبه ای که به در خانه ی کسی برود ، مهمانی از جانب خداوند محسوب می شود . به عنوان یک مهاجر در ترکیه ، شما مهمان نوازی بسیاری را از جانب آن ها را تجربه خواهید کرد ، اخلاقی که در این کشور بسیار متداول است ؛ این نگرش ترک ها نه تنها مهاجران را به خود جذب می کند ، بلکه بسیاری از گردشگران را نیز به سمت خود می کشد ؛ سواحل زیبای دریای مدیترانه و اِژِه از مناظر دیدنی و محبوب مهاجران و گردشگران است .

واحد پول ترکیه “لیره ی جدید ترکیه (TRY)”  است ؛ این واحد پول در سال ۲۰۰۵ معرفی شده و از آن موقع به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است ؛ با این وجود اگر شما در منطقه ی توریستی این کشور زندگی کنید ، ممکن است مغازه ها و رستوران هایی را پیدا کرده که پول های خارجی را نیز قبول می کنند ؛ پس اگر همراه خود یورو و دلار داشته باشید ، می توانید با خیال راحت آن ها را خرج کنید .

سیستم بهداشت و درمان ترکیه

سیستم بهداشت و درمان در ترکیه ، بخشی از سیستم تامین اجتماعی این کشور است ؛ شما تنها با داشتن یک سهم مالی بسیار کوچک در این سیستم ، در صورت بیماری ، تصادف و یا بازنشستگی تحت پوشش قرار می گیرید و تمام بیمه ها توسط همین سیستم سازماندهی می شوند .

در ترکیه ، گاهی اوقات موسسه ی تامین اجتماعی (SGK) و وزارت بهداشت ، مراکز بهداشتی مختص به خودشان را اداره می کنند و شما در صورت بروز حادثه و بیماری باید به این مراکز مراجعه کنید و در صورتی که این مراکز نتوانند خدمات کافی را ارائه کنند به بیمارستان ها و یا درمانگاه های دیگر منتقل می شوند .

سیستم بهداشت و درمان ترکیه در سال های اخیر به طرز چشم گیری بهبود یافته است ؛ بیمارستان ها و کلینیک ها ، بسیاری از امکانات و درمان ها را ارائه می دهند اما متاسفانه  بیماری های عفونی و انگلی همچنان در این کشور رخ می دهد . از طرفی توسعه ی سیستم آبیاری کشاورزی باعث بازگرداندن مالاریا شده است .

در مقایسه با کشور های اتحادیه ی اروپا ، مراقبت های پزشکی ترکیه هنوز پایین تر از حد متوسط است .

بخش های مختلف بهداشت و درمان

سیستم مراقبت های بهداشتی ترکیه شامل بسیاری از بیمارستان ها ، مراکز درمانی و مراکز بهداشتی است و بیشتر این مراکز توسط موسسات تامین اجتماعی و وزارت بهداشت اداره می شوند .

علاوه بر بخش های دولتی گفته شده ، بیمارستان ها و خدمات پزشکی خصوصی ای نیز وجود داشته و این بخش های خصوصی خدمات درمانی بسیار عالی ای را ارائه می دهند اما متاسفانه برای اکثریت مردم ساکن در ترکیه ، تنها افراد مرفه قادر به استفاده از خدمات درمانی این مراکز هستند .

طبق مقررات تامین اجتماعی ، شما باید حدود ۲۰% از هزینه های درمانی خود و بازنشستگان ۱۰% این هزینه را بپردازند . با این حال واقعیت زندگی در ترکیه این است که شما تمام هزینه های داروهای گران و خدمات درمانی مدرن را باید از جیب خودتان بپردازید .

سایر هزینه های درمانی در ترکیه

هزینه های مراجعه به پزشک در ترکیه به طور معمول از ۱۴۰ لیر شروع می شود و مراجعه به دندان پزشک برای شما ۴۰ لیر به بالا هزینه در بر دارد . این مقدار هزینه بسته به نوع و کیفیت درمان و همچنین شهری که در آن زندگی می کنید می تواند به طور چشم گیری بالاتر باشد .

همچنین ممکن است هنگام مراجعه به بیمارستان های ترکیه با هزینه های بسیار بالایی روبرو شوید پس به خاطر داشته باشید همواره قیمت دقیق درمان و شرایط پوشش بیمه ی درمانی را از بیمارستان بپرسید ؛ بسته به دلیل بستری بودن و مدت زمان آن هزینه های درمان به شدت متفاوت است .

پیدا کردن مکانی برای زندگی

قبل از آنکه آپارتمان یا خانه ای را اجاره کنید ، باید بدانید که اجاره بها بسته به مکان و امکانات آن متفاوت است ، به خصوص در شهر های بزرگ تر اجاره بها می تواند برای یک مهاجر زیاد باشد . اجاره بهای یک آپارتمان ۴ خوابه در آنکارا ، به طور مثال ، حدودا ۱۲۰۰ – ۲۰۰۰ و یا حتی بیشتر است ، اما همین آپارتمان در استانبول می تواند بسیار گران تر باشد .

بیشتر آپارتمان های ترکیه دارای یک اتاق نشیمن ، سه اتاق خواب ، یک آشپزخانه و یک سرویس بهداشتی است و معمولا مبله نیستند . خانه های مبله بسیار ساده بوده و تنها شامل لوازم اولیه ی زندگی هستند . به عنوان یک مهاجر ، ممکن است صاحب خانه از شما بخواهد اجاره بها را با دلار یا یورو پرداخت کنید ؛ در ترکیه پیش پرداخت اجاره برای ۶ – ۱۲ ماه طبیعی است .

منابع خوب برای یافتن مسکن در ترکیه ، اینترنت و روزنامه های محلی است . روزنامه های روزانه مانند Zaman ،  Milliyet یا Hürriyet برای شروع مناسب هستند . اگر مهارت و تسلط کافی به زبان ترکیه ای ندارید ، می توانید از یک املاکی کمک بگیرید .

زندگی در ترکیه

سیستم آموزش ترکیه

در ترکیه مدرسه برای تمام کودکان ۶ – ۱۴ ساله الزامی است و معمولا در دوران ابتدایی به دانش آموزان یونیفرم داده می شود .

به عنوان بخشی از اصلاحات مدارس در سال ۱۹۹۷ ، مدت آموزش اجباری از ۵ به ۸ سال افزایش یافت ، بدین ترتیب کودکان باید ۳ سال بیشتر تحصیلات اجباری را در موسسات دولتی بگذرانند . مدارس ابتدایی دولتی در ترکیه برای همه ی کودکان رایگان است .

مدارس خصوصی که نیازمند به پرداخت شهریه هستند ، از این قائده مستثنا هستند . با این حال ، بسیاری از این مدارس خصوصی با هدف برآورده ساختن نیاز اقلیت های خاص (یونانی ، یهودی ، ارمنی) و یا فرزندان افراد مهاجر ، بنا شده اند .

دانش آموزان پس از گذراندن دوره ۸ ساله در دبستان ، دیپلم دریافت می کنند و پس از آن می توانند بنا به خواسته ی خود به دبیرستان بروند .

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت