پیدا کردن کار در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه

اگر تنها به چشم یک کشور توریستی به ترکیه نگاه می کنید ، دوباره نگاه کنید ! بسیاری از مهاجران عاشق ترکیه شده اند زیرا علاوه بر مهمان نوازی و آب و هوای متعادلش ، موقعیت های کاری بسیاری زیادی دارد . این مقاله شامل جزئیات کار کردن در ترکیه و نکته هایی برای پیدا کردن شغل و آداب و رسوم کار کردن در این کشور است .

استخدام در ترکیه

متاسفانه ، نرخ بیکاری فعلی ترکیه نسبتاً بالا است ، تقریبا نزدیک ۱۰% . مهاجرانی که قصد کار کردن در ترکیه را دارند باید بدانند که پیدا کردن موقعیت شغلی در ترکیه نسبتا راحت نیست . با این حال به دلیل فقدان نیروی کار واجد شرایطِ محلی در زمینه های کاری مختلف  ، پیدا کردن شغل مناسب در این کشور غیر ممکن نیست .

دنیای کسب و کار در ترکیه بر اساس تاکید جدی بر روابط شخصی شکل گرفته است ؛ در صورتی که شما مهاجر ترکیه شده باشید ، به سرعت متوجه این موضوع می شوید که تجارت در ترکیه اغلب به آرامی پیش می رود و بر خلاف برخی از کشور ها ، فشار زیادی در تجارت به شما وارد نمی شود ؛ در عوض صبوری و پیدا کردن رابط های شخصی ، کلید موفقیت برای تجارت کردن در ترکیه است .

پیدا کردن کار در ترکیه

چه زمینه های کاری برای شما مناسب است ؟

بر خلاف نرخ بیکاری بالا ، اگر شما صلاحیت های لازم را داشته باشید ، موقعیت های شغلی نسبتا خوبی در ترکیه وجود دارد . در صورتی که شما به عنوان یک دیپلمات و یا برای انجام ماموریت به ترکیه نیامده اید ، ممکن است در زمینه های شغلی زیر بتوانید استخدام شوید :

  • مدیریت
  • دارالترجمه
  • مدیریت بخش های توریستی هتل ها و رستوران ها
  • مهندسی فنی و برنامه ریزی در زمینه های الکترونیک ، فناوری کنترل و نرم افزار کامپیوتر
  • متخصص بهداشت و حرفه ی پزشکی

شکار یک شغل بزرگ

هنگامی که دست خالی به ترکیه می آیید و برنامه ی کار کردن در این کشور را دارید ، گشتن به دنبال شغل ممکن است در ابتدا پیچیده و سخت به نظر بیاید . با این حال ، آژانس های کاریابی محلی می توانند به شما در یافتن کار در یک شرکت کمک کنند ؛ این آژانس ها در شهر های بزرگ ترکیه و در ۸۱ استان مستقر هستند . نکته ای که وجود دارد این است که این شرکت ها متقاضیانی که در زبان ترکی مهارت بیشتری  دارند ، جذب می کنند ، پس قبل از مهاجرت به ترکیه مهارت قابل قبولی در زبان ترکی کسب کنید .

علاوه بر این آژانس ها ، اینترنت و روزنامه های روزانه ، منبع بسیار خوبی برای پیدا کردن شغل هستند . نسخه های آخر هفته ی روزنامه های : Hürriyet ، Milliyet و Sabah بسیار قابل توجه بوده و وبسایت هایی مانند Jobsin Turkey ، برای افرادی که مسلط به زبان انگلیسی هستند ، موقعیت های شغلی پیشنهاد می کند .

بازاریابی در ترکیه بسیار تاثیر گذار است زیرا روابط کاری این کشور به طور گسترده ای بر روی اعتماد طرفین پایه ریزی شده است . می توانید با سایر مهاجران مشورت کرده و از تجربیات آن ها در این زمینه استفاده کنید .

کلید جهان تجارت ترکیه

پوشش مناسب برای تجارت در ترکیه با پوشش استاندارد کشور های اروپایی تفاوت چندانی ندارد . در این کشور خانم ها تمایل بیشتری به پوشش های بسته و مناسب محل کار همراه با آرایش های کم و سبک دارند .

روان نویس های با کیفیت و سایر آیتم هایی که در دفاتر استفاده می شوند به عنوان هدایای قابل قبولی برای هدیه دادن به شرکای تجاری ، به حساب می آیند . با این حال شما هیچ وقت نباید مشروبات الکلی (از هر نوعی) را در زمینه های کاری هدیه کنید . دین اسلام مهم ترین دین در کشور ترکیه بوده و مسلمانان از طرف دین اسلام از نوشیدن مشروبات الکلی منع شده اند . پس اگر از مذهبی بودن یا نبودن شریک تجاری خود مطمئن نیستید ، یک بطری شراب یا اسکاچ نمی تواند روابط تجاری شما را بهبود ببخشد.

زمانی که شما برای صرف شام به خانه ی کسی دعوت می شوید ، باید حتما یک هدیه ی کوچک همراه خود ببرید . شکلات های لاکچری ، شال های دکوری و دسته گل ، انتخاب های خوبی است .

پیدا کردن کار در ترکیه

ملاقات های کاری : ایجاد روابط کاری

اولین ملاقات ها در ترکیه به منظور ایجاد رابطه با شریک تجاری شما محسوب می شوند . بحث های کوچک درباره ی خانواده ، فرزندان و وطن با شریک تجاری تان می تواند علاقه ی شما را به تجارت با او به خوبی نشان بدهد . بسیار مهم است که از هر گونه بحث ها و گفت و گو های سیاسی خودداری کنید تا فردی در حین ملاقات آزرده خاطر نشود .

گاهی ممکن است شریک تجاریتان ، شما را برای ملاقات کاری به صرف شام به بیرون ببرد ؛ به عنوان مهمان شما نباید به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی پول غذا را بپردازید ، به جای این کار ، به عنوان تشکر ، برای قرار ملاقات بعدی او را به شام دعوت کنید .

رابط های کاری شخصی

روابط کاری در ترکیه شخصی است . مردمان ترکیه از انجام هر تجارتی با افرادی که نمی شناسند و به آن ها اعتماد ندارند ، مردد هستند . یک گفتگوی عالی که نشان دهنده ی منافع متقابل طرفین در یک رابطه ی کاری حرفه ای است ، امری ضروریست . از این رو تجارت در ترکیه با سرعت کم تری از آنچه که یک مهاجر تصور می کند ، پیش رفته و انجام می گیرد .

بسیاری از تجارت ها در ترکیه توسط یک خانواده اداره می شود . ملاقات های اولیه ی کاری معمولا با حضور افراد جوان آن خانواده برگزار می شوند و رفته رفته شما باید راه خود را به سوی بزرگ آن خانواده پیش ببرید . صبور باشید و از خط قرمز ها عبور نکرده و از ایجاد فشار خودداری کنید .

تامین اجتماعی

برای آنکه تحت پوشش سیستم تامین اجتماعی ترکیه باشید ، شما باید با یک کارفرما در ترکیه قرار داد کاری بسته باشید . در موارد زیر شما تحت حمایت تامین اجتماعی ترکیه هستید :

  • تامین اجتماعی : بیمه های درمانی ، مرخصی در زمان بیماری ، مرخصی زایمان
  • مستمری : معلولیت ، پیری ، بازمانده از حادثه
  • مزایای بیکاری

اگر در ترکیه مشغول به کار هستید ، تحت حمایت کامل سیستم تامین اجتماعی ترکیه قرار دارید . کارگران باید ۹% از حقوق ناخالص خود و کارفرما ها ۱۱% را باید به عنوان مالیات بپردازند .

 

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت