هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا

تجربه تحصیل در دانشگاه های اروپا از جمله فرصت های بی نظیر برای هر فرد به منظور آغاز زندگی و ماجراجویی بین المللی است. امروزه استقبال زیادی از تحصیل در دانشگاه های اروپا می شود. بهتر است بدانید که کشورهای اروپایی به صورت قابل توجهی از مهاجران استقبال می کنند.

اکثر دانشگاه های برتر جهان در کشورهای اروپایی جای دارند. تمرکز بر ارائه تجربیات همه جانبه و یکپارچه، از جمله اهداف این دانشگاه ها جهت عرضه به دانشجویان بین المللی است. آموزش عالی نیز از اولویت های اصلی دانشگاه های اروپایی به شمار می رود.

اخذ مدرک تحصیلی در هر یک از مقاطع تحصیلی و هر زمینه ای که به آن علاقه مند هستید؛ در دانشگاه های اروپایی فراهم است. همچنین تحصیل در شاخه ای که به آن علاقه مند هستید؛ برگ جدیدی در زندگی شما محسوب می شود. از این جهت که روحیه امیدواری، اعتماد به نفس و تلاش شما را چندین برابر می کند.

اما تنها مسئله ای که در هر زمینه ای ذهن را مشغول خود می کند؛ هزینه است. شهریه دانشگاه های اروپایی با سایر دانشگاه های جهان در رقابت است. این رقابت تا جایی ادامه یافته است که برخی از دانشگاه ها، تحصیلات رایگان ارائه می دهند.

در این مقاله قصد پاسخ به پرسش های زیر را داریم:

– هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا به چه صورت است؟

– آیا دانشجویان محروم نیز قادر به پرداخت هزینه تحصیل در اروپا هستند؟

– آیا هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا معتبر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا به چه صورت است؟

عامل اصلی که در تصمیم گیری انتخاب دانشگاه نقش دارد؛ هزینه است. هزینه مشخص می کند که در کدام دانشگاه تحصیل کنید. بنابراین هرگز از این رکن چشم پوشی نکنید. از این جهت که هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا متناسب با نوع دانشگاه منتخب، بسیار متفاوت است.

بهتر است بدانید که علاوه بر هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا، هزینه های دیگری از جمله هزینه مسکن، غذا، رفت و آمد و بلیط هواپیما را باید در نظر داشته باشید. احتساب این هزینه ها رقم بالایی را به وجود می آورد که به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد.

بنابراین هنگام تخصیص بودجه جهت پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا همه جوانب را در نظر بگیرید. میزان بودجه ای که جهت تحصیل در دانشگاه های اروپا نیاز دارید؛ به عوامل مختلفی همچون کشور مورد نظر، دانشگاه منتخب، نوع برنامه تحصیلی، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل بستگی دارد.

دانشگاه های اروپایی هزینه های متفاوتی دارند. همچنین از لحاظ هزینه با سایر دانشگاه های جهان به رقابت می پردازند. دانشگاه های کشورهای اروپایی دو نوع شهریه دارند.

شهریه دانشجویان بومی

این شهریه مختص شهروندان کشورهای اروپایی است. به طبع شهریه ای که به شهروندان اروپایی اختصاص داده می شود؛ کمتر از شهروندان خارجی است. اما شهریه دانشجویان بومی نیز دارای قوانین خاص خود خواهد بود. از این جهت که دانشجویان خارج از نقاط معین شده، باید شهریه بیشتری را بپردازند.

شهریه دانشجویان خارجی

احتساب شهریه دانشجویان بین المللی با توجه به نوع انتخاب آن ها تعیین می شود. البته لازم به ذکر است که شهریه مصوب دانشگاه ها سالانه تغییر می کند. بنابراین هنگام انتخاب دانشگاه مورد نظر به شهریه مصوب سالانه آن دانشگاه دقت کنید.

بهتر است بدانید که شهریه دانشگاه های دولتی با خصوصی نیز متفاوت است. دانشگاه های دولتی با دریافت شهریه کمتر در اولویت انتخاب ها قرار دارند. در صورتی که دانشگاه های خصوصی طبق هزینه های پرداختی جهت تحصیل دانشجویان شهریه دریافت می کنند. البته این موضوع که شهریه دانشگاه های دولتی کمتر از خصوصی است؛ شامل تمام دانشگاه های جهان می شود.

آیا دانشجویان محروم نیز قادر به پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا هستند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر چه هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا گران است؛ اما گزینه های تحصیلی دیگری نیز وجود دارد. تحصیل رایگان یا ارزان قیمت، گزینه تحصیلی است که کشورهای اروپایی در اختیار دانشجویان محروم علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور قرار داده اند.

جهت انتخاب بهترین گزینه باید تمام منابع و اطلاعات خود را جمع آوری کنید. همچنین برنامه ریزی یک ترم را از قبل  انجام دهید. از جمله مواردی که باید به آن ها عمل کنید؛ از قرار زیر است:

– با معلمان خود ارتباط برقرار کنید و در ارتباط بمانید.

– از توصیه های آن ها جهت انتخاب مناسب تر استفاده کنید.

– هزینه های احتمالی خود را بسنجید و پس انداز کنید.

– زبان کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید؛ به خوبی یاد بگیرید.

– با مشاور تحصیلی صحبت کنید.

– در ارتباط با فرهنگ، رسوم و هر آنچه که جهت زندگی تحصیلی به آن نیاز دارید، تحقیق کنید.

انجام این فرآیند شما را در روند انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظر و مناسب یاری می کند. بنابراین دقت لازم را در انجام هر یک از این مراحل به کار ببرید.NSLI-Y  و CLS همچنین AIFS و CIEF از گزینه های تحصیلی جهت ارائه به افراد محروم محسوب می شود.

NSLI-Y   و CLS

برنامه های بورسیه تحصیلی که با احتساب بودجه دولتی در خارج از کشور جهت ارائه به افراد محروم در نظر گرفته شده است. این نوع بورسیه تحصیلی همه مخارج تحصیلی به غیر از دو وعده غذایی، بلیط هواپیما و پرداخت پول را شامل می شود. با توجه به برنامه تحصیلی که انتخاب می کنید؛ کشوری که در آن بورسیه می شوید به شما مبلغی را جهت کمک هزینه پرداخت می کند.

خدمات ارائه دهنده این نوع بورسیه در کشورهای اروپایی بسیار حالت رقابتی دارد. به همین دلیل هنگامی که در رزومه کشورها این خدمات را مشاهده می کنید؛ بسیار شگفت انگیز به نظر می رسد. جهت تحصیل در کشورهای اروپایی، باید به یادگیری زبان های گوناگون علاقه نشان دهید. بدین معنا که یادگیری زبان جدید جز مسائل مورد علاقه شما محسوب شود. این برنامه بورسیه توسط دولت تعیین می شود. بنابراین جهت دستیابی به این بورسیه زبان مورد نظر را قوی کنید.

AIFS و CIEF

این برنامه های تحصیلی به عنوان برنامه تحصیلی رایگان به شمار می روند. کشورهای اروپایی جهت جذب دانشجو طبق این برنامه ها سالیانه آزمون برگزار می کنند. این نوع تحصیل بسیار مقرون به صرفه است. از این رو که تمام  هزینه های وعده های غذایی، سفرهای آخر هفته و حتی بلیط هواپیما را نیز شامل می شود.

بنابراین به پرداخت هزینه به صورت جداگانه نیازی نیست. آگاهی نسبت به این موضوع حائز اهمیت است که برخی از دانشگاه های ارائه دهنده این بورسیه، تمام هزینه های سفر تحصیلی شما را پرداخت می کنند. در نتیجه این نوع بورسیه گزینه بسیار مناسب و عالی جهت تحصیل دانشجویان محروم در کشورهای اروپایی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا

آیا هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا معتبر است؟

بررسی کیفیت آموزش در جهان نشان از کیفیت بالای آموزشی کشورهای اروپایی دارد. کشورهای اروپایی شامل دانشگاه هایی با درجات علمی و کیفیت بالایی هستند. رتبه های آموزشی کشورها نشان می دهد که هر اندازه سیستم آموزشی کشور مشهورتر، هزینه تحصیل نیز بیشتر می شود. توجه کنید که کشورهایی که از کیفیت بالای آموزشی برخوردار هستند؛ از پرهزینه ترین مقاصد تحصیلی محسوب می شوند.

سخن آخر

با توجه به مطالب تشریح شده؛ هنگام انتخاب دانشگاه مورد نظر به هزینه تحصیل در دانشگاه نیز توجه کنید. اگر قادر به پرداخت هزینه های گزاف شهریه تحصیلی نیستید؛ از برنامه های تحصیلی جهت بورسیه خود استفاده کنید. فراموش نکنید که  علاوه بر هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا هزینه های زندگی، رفت و آمد و غیره را نیز در نظر بگیرید.

همچنین در این مقاله راه های مختلف بورسیه و دریافت کمک هزینه تحصیلی را توضیح دادیم. به طوری که سه راه بورسیه راه به شما معرفی کردیم و تمامی ویژگی ها و امکانات هر یک از آن ها ذکر شد.

Source: www.mastersportal.com, www.topuniversities.com, www.educations.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت