هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه

امروزه تحصیل در کشورهای خارجی نسبت به زمان های گذشته خواهان بیشتری دارد. زمانی که صحبت از تحصیل است؛ هزینه در اولویت افکار ما قرار می گیرد. دانشجویانی که به دنبال تحصیل در سایر کشورها هستند؛ علاوه بر هزینه باید به کیفیت سطح علمی دانشگاه ها نیز توجه داشته باشند. ترکیه به داشتن موسسات و نهادهای تحصیلی عالی با هزینه های کم شناخته می شود.

بنابراین، با در نظر گرفتن موارد اشاره شده، ترکیه مقصدی ایده آل است. هزینه های تحصیل در ترکیه به دلیل  مقرون به صرفه بودن، از سراسر جهان متقاضیان بی شماری دارد. با این حال، حتی با هزینه نسبتاً پایین تحصیل، قیمت های شهریه نیز متفاوت است.

بهتر است بدانید که دقت در انتخاب دانشگاه، ارتباط مستقیم با هزینه تحصیلی دارد. زیرا هر دانشگاه دارای شهریه مصوب خود است. هزینه های تحصیل در ترکیه طبق برنامه ریزی تحصیلی هر سال در حال تغییر است.

هزینه های تحصیل در ترکیه

با مطالعه مقاله پیش رو به صورت جامع، معضل فکری هزینه های تحصیل در ذهن شما برطرف می شود. عناوین مطالبی که در این مقاله مطرح می شوند از قرار زیر است:

آیا هزینه های تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی رایگان است؟

اولین موضوعی که در ذهن افراد در ارتباط با هزینه شکل می گیرد، تحصیل رایگان یا دارای تخفیف است. بیشتر دانشجویان به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی، به دنبال راهی جهت تحصیل کم هزینه یا فاقد هزینه هستند. در اغلب موارد، تحصیل رایگان شامل بورسیه می شود که هزینه های تحصیل را دولت پرداخت می کند.

سیستم آموزشی عالی ترکیه امکان تحصیل را به صورت رایگان فراهم آورده است. به منظور تحصیل در ترکیه به‌ صورت رایگان، دانشجویان می بایست جهت کسب بهترین نتایج در دو مهارت  زیر، نهایت تلاش و کوشش خود را انجام دهند.

  1. شرکت و کسب بهترین معدل در آزمون YOS دانشگاه هایی که این آزمون را ارائه می دهند.
  2. کسب نتایج عالی و مورد قبول در دو مهارت IELTS و TOEFL زبان انگلیسیبه صورت بین المللی

بررسی سه جنبه مهم در انتخاب دانشگاه از نظر هزینه تحصیل

تحصیل مقرون به صرفه و با کیفیت عالی، بسته به دقت در انتخاب شما است. جهت انتخاب بهترین مرکز تحصیلی، باید جوانب خاصی را بررسی کنید. در این جا سه مورد از مهم ترین جنبه های انتخاب دانشگاه که در میزان هزینه های تحصیل تاثیر مستقیمی دارند را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- خصوصی (آزاد) یا دولتی بودن دانشگاه

ورود به دانشگاه های دولتی دشوارتر از خصوصی است. جهت تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه های دولتی بر حسب تعداد صندلی های خالی آزمون ورودی برگزار می شود. آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه به صورت سراسری نیست. هر دانشگاه آزمون ورودی مختص به خود را دارد که طبق امتیازات تعیین شده، دانشجو می پذیرد.

اغلب دانشگاه های دولتی سالانه در سه آزمون ورودی و برخی دیگرسالانه در یک یا دو آزمون  دانشجو می پذیرند. بخش عمده ای از بودجه دانشگاه های دولتی را دولت تامین می کند. بنابراین، میزان شهریه این دانشگاه ها تنها به هزینه ثبت نام و بخش بسیار کمی از شهریه خلاصه می شود.

دانشگاه های خصوصی ترکیه به صورت هیئت امنایی اداره می شوند. فاقد آزمون ورودی و همراه با پرداخت شهریه هستند. به دلیل رقابت بالای دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، بسیاری از دانشجویان از شرکت در آزمون های دولتی صرف نظر می کنند. ناگفته نماند که دانشگاه های خصوصی فرصت خوبی را در اختیار اتباع خارجی قرار می دهند.

در نتیجه، در صورت قبولی در آزمون ورودی، دانشگاه دولتی ترکیه گزینه مناسبی نسبت به همتایان خصوصی و پر هزینه خود است.

۲- دانشگاه های ترکی زبان یا انگلیسی زبان

دانشگاه های ترکیه به دلیل پذیرش اتباع خارجی ملزم به تدریس مطالب به زبان بین المللی انگلیسی هستند. جنبه دیگری که از نظر اکثر دانشجویان پنهان است و به طور مستقیم در میزان هزینه تحصیل تاثیر دارد؛ هزینه تدریس به زبان ترکی یا انگلیسی است. تفاوت هزینه فاحش و قابل توجهی بین دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند با دوره هایی که به زبان ترکی ارائه می شوند؛ وجود دارد.

دانشگاه های ترکیه به منظور جذب دانشجوی بیشتر، زبان انگلیسی را جایگزین زبان مادری خود قرار داده اند. با این اوصاف، دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه و دانشگاه دولتی زبان انگلیسی را دارند؛ باید آگاه باشند که شهریه سالانه مصوب با توجه به هزینه های تدریس، کمی بالاتر از میزان محاسبه شده است.

هزینه های تحصیل در ترکیه

۳- تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد

مقطع تحصیلی تنها جنبه ای است که به صورت غیر مسقیم و بدون دخالت فرد در میزان هزینه تحصیلی اثر می گذارد. در نتیجه، انتخاب مقطع در همه کشورها در تعیین هزینه تحصیل بسیار موثر است. مقطع تحصیلی را به عنوان سومین گزینه انتخاب دانشگاه از نظر هزینه تحصیلی، مورد بررسی  قرار می دهیم.

جهت تحصیل در ترکیه کسب مدرک دیپلم دبیرستان و داشتن ریز نمره های قبولی ضروری است. هر دانشگاه آزمون ورودی خودش را شامل می شود که با چشم پوشی از شرایط سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان، فرصت دارید که در آن شرکت کنید.

دوره کارشناسی

سالانه در ماه آوریل آزمون YOS  جهت پذیرش دانشجویان غیر ترک برگزار می گردد.  تقاضا کنندگان خارجی می بایست؛ نسخه ای معتبر از گواهی دوره متوسطه یا معادل آن را ارسال کنند. ارسال این گواهی به این معنا است که متقاضی تحصیل در ترکیه از دوران متوسطه مدرسه به صورت رضایت بخش فارغ التحصیل شده است. به منظور اثبات این موضوع می بایست مدارک و گواهی لازم را برای دانشگاه منتخب متقاضی در ترکیه ارسال کنید. جهت تحصیل در ترکیه، بهتراست بدانید که دوره کارشناسی ۴ سال است.

دوره کارشناسی ارشد و دکترا

شرایط ثبت نام متقاضی جهت تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی در همه دانشگاه های ترکیه تقریبا به صورت یکسان است.گزینش مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به صورت سراسری نیست. هر دانشگاه در ترکیه، شرایط پذیرش خود را دارد. دانشجویان بر حسب امتیازات کسب شده در آزمون های ورودی و با بررسی مدارک لازم پذیرش می شوند. در اکثر موارد قبل از تصمیم گیری جهت پذیرش متقاضی، ابتدا درخواست مصاحبه شخصی می دهند. دوره کارشناسی ارشد ۲ سال است.

نتیجه گیری

زمانی که درباره ادامه تحصیل صحبت می‌ کنیم؛ باید به شرایط مالی آن نیز توجه ویژه ای داشته باشیم. چنانچه تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد؛ دانستن برخی نکات مخصوصا قیمت‌ ها، از ضروریات است. هزینه‌ های تحصیل در ترکیه به عوامل زیادی بستگی دارد که در این میان نوع مقطع تحصیلی، دولتی یا خصوصی بودن و نوع زبان رایج در دانشگاه، از مهم‌ ترین ها هستند.

در نهایت با مطالعه مقاله پیش رو، فرصت دارید که نسبت به انتخاب دانشگاه مورد نظر خود برحسب هزینه های تحصیلی اقدام کنید. همچنین با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، دانشگاه منتخب خود را بسنجید. در صورت اتخاذ تصمیم قطعی، مدارک خود را بازبینی کنید و در صورت کسری آن را تکمیل کنید. امید است که طلایی ترین تصمیم زندگی و تحصیل خود را با خواندن این مقاله، به‌ بهترین شکل ممکن اتخاذ کنید.

Source: www.worldscholarshipforum.com, www.findcourse.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت