پول در ترکیه

پول در ترکیه

ترکیه به عنوان کشوری توریستی و با داشتن جاذبه های منحصر به فرد، بسیاری از افراد را به خود جذب می کند.

هرساله تعداد زیادی از مردم برای مسافرت یا مهاجرت، ترکیه را مقصد نهایی خود قرار می دهند. اما برای سفر به این کشور رویایی مهم ترین چیزی که باید از آن آگاه باشید، پول است.

برای انجام هر کاری به پول نیاز دارید. اگر با واحد پول این کشور آشنا نیستید یا نمی دانید دلار، پوند یا یورو همراه خود ببرید، با خواندن این مقاله به جواب سوال های خود می رسید.

در این مقاله همه چیز را در رابطه با پول در ترکیه متوجه می شوید. پس اگر قصد سفر و زندگی در ترکیه را دارید، این مقاله کلید طلایی شماست.

پول در ترکیه

واحد پول در ترکیه

واحد پول این کشور لیر ترکیه (turkey lira) است که آن را با TL نشان می دهند. در حال حاضر هر لیر ترکیه تقریبا معادل با ۲۶ هزار ریال است.

یک دلار آمریکا برابر با ۶٫۵ لیر ترکیه و هر پوند تقریبا معادل ۸ لیر ترکیه می شود.

هزینه های زندگی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ با توجه به درآمد در این کشور، حدود ۱۷ درصد از ایران کمتر است. همچنین اجاره خانه ها نیز ۶۳ درصد ارزان تر است.

لیر ترکیه را در اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیری می توان دید. هر لیر ترکیه به ۱۰۰ کروش (kurus) تقسیم می شود که سکه های ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ کروشی در دسترس افراد است. علاوه بر این، سکه های ۱ لیره ای نیز در ترکیه وجود دارد.

برای پرداخت های جزئی معمولا اسکناس در کنار سکه استفاده می شود. پس اگر قصد تهیه پول نقد دارید، سکه ها را فراموش نکنید.

دستگاه های خود پرداز در ترکیه (ATMs)

دستگاه های خود پرداز را در این کشور به راحتی پیدا می کنید. این دستگاه ها علاوه بر لیر ترکیه، دلار آمریکا و یورو را در اختیار افرادی که کارت ویزا، مستر (MasterCard)، سیروس (Cirrus) یا ماسترو (Maestro) دارند، می گذارد.

برای استفاده از این دستگاه ها ابتدا باید حساب بانکی باز کرده و کارت اعتباری دریافت کنید. برخی از خود پردازها در ترکیه همه کارت های اعتباری را قبول نمی کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاد تعجب نکنید، دنبال ATM دیگری باشید.

تراکنش هایی که با دستگاه خود پرداز انجام می دهید شامل هزینه های بانکی هم می شود. اگر می خواهید از نرح آن مطلع شوید، هنگام تحویل کارت اعتباری از بانک سوال کنید.

اگر زبان ترکی بلد نیستید نگران نباشید، این دستگاه ها دستورالعمل ها را به زبان های خارجی از جمله انگلیسی نیز ارائه می دهند.

اگر قصد سفر به روستاهای ترکیه را دارید حتما مقداری پول از دستگاه های خود پرداز تهیه کنید چراکه در شهر های کوچک پیدا کردن ATM کار سختی است.

پول نقد هم چنین در زمان هایی که کارت شما توسط ATM بلعیده می شود، شما را نجات خواهد داد! پس گرفتن کارت از دستگاه های خود پرداز ترکیه دردسر زیادی دارد چون این دستگاه ها توسط بانک اداره نمی شوند.

کارت های اعتباری در ترکیه

ویزا و مستر کارت رایج ترین کارت های اعتباری ترکیه است که هتل ها، فروشگاه ها و رستوران ها آن را می پذیرند. اما رستوران های محلی و گردشگری حومه شهرها معمولا کارت اعتباری قبول نمی کنند.

علاوه بر این، کارت اعتباری Amex در ترکیه فقط توسط موسسات برتر مورد قبول است.

بهتر است قبل از سفر از شرایط کارت اعتباری خود به خوبی مطلع باشید، چراکه تقلب در کارت های اعتباری در این کشور اغلب اتفاق می افتد.

کردیت کارت ترکیه نوع دیگری از کارت های اعتباری است که برای دریافت آن لازم است تابعیت این کشور را دریافت کرده باشید.

ارز خارجی یا تبدیل ارز؟!

یورو و دلار رایج ترین ارزهای خارجی هستند که در این کشور به آسانی پذیرفته می شوند. فروشگاه ها، هتل ها و رستوران ها در بسیاری از مناطق توریستی، دلار آمریکایی و یورو را قبول می کنند.

علاوه بر این رانندگان تاکسی نیز برای مسافت های طولانی ارز خارجی هم می پذیرند.

لیر ترکیه در برابر ارز های غربی ارزش پایین تری دارد و در این کشور نرخ ارزی بهتری برای تعویض لیر با ارزهای غربی پیدا می کنید.

با این حال لیر در خارج از ترکیه فایده ای نخواهد داشت. پس اگر تصمیم دارید ارزهای خود را به لیر تبدیل کنید، قبل از ترک کردن این کشور آن را خرج کنید.

رایج ترین ارزهای خارجی که به آسانی قابلیت تبدیل به لیر را دارند، دلار آمریکا و یورو است.

برای تبدیل ارزی لازم است به دفاتر پست (PTTs) یا برخی از دفاتر مبادله و بانک ها مراجعه کنید. این مراکز سایر ارزهای خارجی مثل دلار استرالیا، پوند انگلیس و ین ژاپن را نیز تبدیل می کنند.

بهترین مرکز تبدیل ارز در ترکیه

برای تبدیل ارز در این کشور بهتر است به بانک ها مراجعه نکنید. دفاتر مبادله پولی و دفاتر پست، نرخ ارزی بهتری را پیشنهاد می دهند و حق کمیسیون نیز دریافت نمی کنند.

دفاتر مبادله ارزی را در بیشتر مناطق توریستی و بازارها به راحتی پیدا می کنید. بسیاری از هتل ها و فروشگاه ها نیز مجهز به این دفاتر هستند.

آیا لازم است در ترکیه انعام دهید؟

انعام دادن در این کشور مانند سایر کشور های اروپایی مرسوم است. با این حال انعام در ترکیه بسیار کمتر از کشور های اروپایی است و شما را ورشکست نمی کند!

انعام دادن در رستوران ها، هتل ها و تاکسی ها بسیار رایج است و در جاهای دیگر به صورت اختیاری است.

در رستوران های متوسط و سطح بالا، معمولا ۱۰ درصد قبض به عنوان انعام پرداخت می شود.

خدمه هتل های متوسط، برای جابجایی وسایل ۲ یورو انعام می گیرند که در هتل های لوکس این مقدار به ۵ یورو می رسد.

انعام دادن به تاکسی ها نیز بستگی به مسافت جابجایی شما دارد.

پول در ترکیه

چک های مسافرتی

صاحبان کسب و کار ها در ترکیه علاقه ای به دریافت چک های مسافرتی ندارند. بانک ها، هتل ها و فروشگاه ها به جای پذیرفتن آن، شما را ترغیب می کنند تا آن ها را نقد کنید.

اگر مجبور به نقد کردن چک های مسافرتی شدید، لازم است به یکی از بانک های اصلی شهر مراجعه کنید. بانک معمولا هزینه ای به عنوان کمیسیون برای نقد کردن چک از شما می گیرد.

هزینه ها در ترکیه

هزینه های زندگی روزانه در استانبول و آنکارا بیشتر از سایر شهرهای ترکیه است. بیشتر در آمد در این کشور برای خورد و خوراک و حمل و نقل هزینه می شود.

اگر می خواهید هزینه های خود را کاهش دهید، اقامت در حومه شهر کمک زیادی به صرفه جویی و ذخیره کردن پول در ترکیه می کند.

با داشتن درآمد کمتر از ۲۵۰ لیر در روز هم می توان در ترکیه زندگی کرد. با این حال سختی های زیادی دارد. درآمد بین ۲۵۰ تا ۶۵۰ لیر زندگی متوسطی به شما هدیه می دهد و با درآمد بالای ۶۵۰ لیر زندگی لوکس و مرفهی را تجربه می کنید.

کلام آخر

برای زندگی پاره وقت یا دائمی در ترکیه، اطلاع از پول و مسائل ارزی در این کشور ضروری است. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، بهتر است همیشه مقداری پول نقد با خود همراه داشته باشید چرا که بسیاری از مراکز ترکیه هنوز کارت اعتباری نمی پذیرند.

با داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با پول در ترکیه، سفر شما لذت بخش تر بوده و تجربه ای فراموش نشدنی خواهید داشت.

Source: www.lonelyplanet.com, www.justlanded.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت