مجوز کار در ترکیه

مجوز کار در ترکیه

سرمایه گذاران خارجی که، می خواهند شرکتی را در ترکیه راه اندازی کنند و پس از آن به این کشور مهاجرت کنند و مشغول به کار شوند، ابتدا باید مجوز کار دریافت کنند. برای ارائه مدارک و دریافت مجوز کار در ترکیه، نیازی به مراجعه به ترکیه نیست.

افرادی که در خارج از ترکیه زندگی می کنند، بهتر است برای این کار، به کنسولگری ترکیه در کشور محل اقامت یا تابعیت خود، مراجعه کنند. افرادی که این مجوز را دریافت می کنند، به مدت شش ماه اعتبار اقامت خواهند داشت. در ادامه بهتر است به بررسی شرایط قانونی اخذ مجوز کار در ترکیه بپردازیم.

مجوز کار در ترکیه

 

اسناد لازم برای افراد خارج از ترکیه

برای اخذ مجوز کار، نیازمند آماده کردن برخی از اسناد و رعایت بعضی از شرایط هستید. اعمالی که باید انجام دهید، در ادامه ذکر شده است:

 • گذرنامه
 • فرم ویزای کار
 • عکس متقاضی
 • یک نسخه از قرارداد کار در ترکیه

پس از درخواست، بایستی اسناد دیگر را ظرف مدت ۱۰ روز پس از درخواست، ارسال کنید.

اعمال غیر بومیان در ترکیه

اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند، باید بر اساس مجوز کار در ترکیه و مجوز اقامت نسبت به درخواست ویزای کار اقدام کنند. اسناد مختلفی برای اتخاذ این مدارک نیاز است. پس بهتر است از قبل این مدارک را آماده کنید و روند کار خود را تسریع کنید.

 • فرم اجازه کار
 • فرم درخواست اتباع خارجی
 • کپی پاسپورت
 • کپی دیپلم
 • رزومه
 • مجوز اقامت

برای کارفرما شدن در ترکیه، بایستی مدارک زیر را ارسال کنید:

درخواست اجازه کار

این درخواست برای دریافت مجوز کار در ترکیه، بایستی خطاب به وزارت کار ارسال شود. فرستادن این دادخواست، به منزله پیشنهاد شما برای راه اندازی کسب و کار در زمینه ای مشخص و به خدمت گرفتن تعداد نیروی کار است.

لیست کارکنان

این لیست یکی دیگر از مواردی است که بایستی در بین مدارک ارسال شده موجود باشد. برای اطلاع مقامات ترکیه از کسب و کار، تعداد کارکنان و تبعیت آنها، لازم است که این لیست را تنظیم و ارسال کنید. تمام کارکنان، اعم از کارکنان ترک و غیره را در این لیست ذکر کنید و به همراه مدارک بفرستید.

نکات دیگر

اگر شرکت شما سرمایه خارجی داشته باشد، لازم است سندی را از سازمان ثبت تجارت ترکیه، در رابطه با مشارکت و ساختار سرمایه، تهیه کنید. مجوز کار در ترکیه، برای دوره ای مشخص و بازه زمانی معلومی، معتبر است. برای مثال، ممکن است برای یک سال یا دوره ای نامحدود اعتبار داشته باشد.

بهتر است مجوزها را برای کار مستقل یا برای سهامداران شرکت، کسب کنید. این شرکت ترکیه ای که کارمندان خارجی را استخدام می کند. شرکت ترکیه ای، بایستی چندین شرط را در رابطه با استخدام کارکنان در نظر بگیرد. علاوه بر آن، بایستی حقوق تصویب شده و تعداد کارکنان ترکیه ای و غیر بومی را نیز ذکر کند.

مراحل مربوط به پروانه کار، حداقل یک ماه طول می کشد. اما دریافت آن ممکن است تا دو ماه طول بکشد. شما باید پس از دریافت مجوز کار در ترکیه، این پروانه را از طریق تلفن یا پست الکترونیکی دریافت کنید. اگر متقاضی دارای مجوز اقامت باشد و اسناد مذکور را برای اخذ مجوز به طور مستقیم به وزارت کار ارسال کند، روند مذکور، یک ماه طول می کشد.

تمدید اقامت با مجوز کار در ترکیه

افراد و اتباع خارجی که به دنبال اجازه اقامت در ترکیه هستند، به کمک مجوزهای کار خود مجاز به در خواست تمدید اقامت هستند. این افراد، تمدید اقامت را بایستی از طریق وزارت کار و تأمین اجتماعی انجام دهند. این کار به صورت آنلاین نیز ثبت می شود و مدارک مورد نیاز آن، موارد زیر است:

 • مجوز کار فعلی
 • اطلاعات کارفرما
 • کپی گذرنامه متقاضی مجوز کار در ترکیه
 • اثبات ویزای اقامت

در صورت حرفه ای بودن کارمند خارجی یا متخصص بودن او، اسناد دیگری نیز برای دریافت مجوز کار در ترکیه، نیاز است. علاوه بر آن، کارمندان خارجی قادر به دریافت ویزاهای کاری ترکیه، با ارائه گذرنامه با ۶ ماه اعتبار، هستند.

استخدام اتباع خارجی در شرکت های ترکیه ای

همانطور که اشاره شد، شرکت های ترکیه ای که به استخدام کارمندان خارجی اقدام می کنند، موظف به ارائه مدارک خاصی به وزارت کار هستند. این شرکت ها همچنین ملزم به رعایت شرایط خاصی، که توسط دولت وضع شده است، هستند.

این شرایط، شامل موارد زیر است:

 • این شرکت باید حداقل ۵ کارگر ترکیه ای در زمان ثبت درخواست مجوز کار در ترکیه، برای کارگر خارجی داشته باشد.
 • بازده سرمایه شرکت باید حداقل ۱۰۰۰۰۰ لیر ترکیه باشد.
 • حداقل حقوق برای کارمند خارجی، باید تضمین شود.

مقررات مربوط به شعب و مجوز کار در ترکیه

طبق قانون سرمایه گذاری های خارجی، شرکت های بین المللی که مایل به ایجاد شعب مختلف در ترکیه هستند، باید سرمایه ای حدود ۱. ۸۸۸. ۱۹۰ لیر و گردش مالی حدود ۱۴۲ میلیون لیر در سال را داشته باشند. علاوه بر آن، یکی دیگر از مفاد مهم، تعداد کارمندان است.

این موضوع بدان معنی است که شرکت مربوطه باید دارای حداقل ۲۵۰ کارمند باشد. در بین کارمندان، حضور مدیر ارشد، حسابرسان و متخصص فنی برای افتتاح شعبه شرکت در ترکیه، ضروری است. کلیه الزامات برای افتتاح شعبه در ترکیه، توسط وکیلی مجرب برای افراد توضیح داده می شود.

مزایای اخذ مجوز کار در ترکیه چیست؟

جواز کار و اقامت در ترکیه برای اتباع خارجی، دارای مزایای متعدد است. کارمندان خارجی در ترکیه قادر به دریافت خدمات درمانی رایگان در کلیه بیمارستان ها و کلینیک های ترکیه هستند. علاوه بر آن، تابعیت ترکیه را پس از ۵ سال زندگی در این کشور بدست می آورند و از طرح های تشویقی دولت برای این افراد بهره مند می شوند.

آیا کودکان در ترکیه اجازه کار دارند؟

بله. کودکان خارجی که متقاضی دریافت مجوز کار در ترکیه هستند، در صورتی که سن قانونی نداشته باشند، قادر به کار کردن هستند. در غیر این صورت، اگر بیشتر از ۱۸ سال سن دارند، بایستی برای دریافت مجوز کار اقدام کنند. همچنین، والدین با سن بیش از ۶۴ سال سن نیز، قادر به استفاده از همین مجوز خواهند بود.

مجوز کار در ترکیه

مدت اعتبار مجوز کار در ترکیه

این مجوز برای یک سال معتبر است؛ اما قابلیت تمدید برای دو سال و سپس سه سال را دارد. در نتیجه، در این باره نگرانی به خود راه ندهید. زیرا با تمدید اعتبار قادر به ادامه فعالیت های خود هستید.

بیمه درمانی برای کارکنان خارجی در ترکیه

اتباع خارجی که اقامت در ترکیه را دریافت می کنند، باید دارای بیمه درمانی باشند که در زمان اقامت در ترکیه به مشکل برنخورند. این مورد، یکی از شرایط الزامی در زمان ارائه درخواست مجوز کار در ترکیه است.

سرمایه گذاری در ترکیه

کشور ترکیه برای سرمایه گذاران بین المللی که نیازمند روابط پایدار اقتصادی و سود بیشتر هستند، گزینه ای جذاب به نظر می رسد. موقعیت جغرافیایی، یکی از اصلی ترین دلایل سرمایه گذارانی است که در ترکیه به دنبال تجارت هستند. ترکیه صنعت گردشگری پررونقی را در اختیار دارد که هر ساله از این طریق میلیون ها دلار سود کسب می کند.

نتیجه گیری

دریافت مجوز کار در ترکیه، یکی از دغدغه های افرادی است که به دنبال پیشرفت شغلی و کسب در آمد بیشتر هستند. دریافت این مجوز، روند کاری مشخصی دارد. اسناد مختلفی بایستی به وزارت کار ترکیه چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم تحویل داده شود.

علاوه بر اسناد، شرایط خاصی برای کسب و کارها وجود دارد که توسط کارفرمایان بایستی رعایت شود. اگر به دنبال دریافت مجوز کار در ترکیه هستید، اما اطلاعاتی در این رابطه کسب نکرده اید، بهتر است متن بالا را با دقت مطالعه کنید و تمام موارد آن را در درخواست خود اجرا کنید.

Source: www.lawyer-turkey.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت