ویژگی تحصیل در ترکیه

ویژگی تحصیل در ترکیه

ترکیه به عنوان کشوری توریستی با جاذبه های گردشگری فراوان امکانات تحصیلی بالا، یکی از محبوب ترین کشور ها برای مقاصد تحصیلی است. پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور، ترکیه را به یکی از اولویت های مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، ترکیه امکان تجربه سنت و مدرنیته را همزمان به شما می دهد. برخی از دانشگاه های این کشور زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل برگزیدند؛ همین امر کار را برای بسیاری از دانشجویان خارجی راحت تر کرده است.

علاوه بر این کیفیت آموزش در ترکیه در چند دهه اخیر افزایش چشم گیری داشته است. طوری که در آخرین رتبه بندی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رده ۴۳ قرار گرفت.

از طرف دیگر، ترکیه کشوری با فرهنگ های مختلف از آسیا تا اروپا است. وجود فرهنگ های متفاوت در این کشور، حس خوشایندی برای دانشجویان بین المللی ایجاد می کند و زندگی در ترکیه را راحت تر می کند.

در این مقاله ویژگی تحصیل در ترکیه و شرایط زندگی در این کشور به عنوان دانشجوی خارجی بررسی خواهد شد تا برای ادامه تحصیل در ترکیه دقیق تر تصمیم بگیرید.

ویژگی تحصیل در ترکیه

آموزش در ترکیه

سیستم آموزشی در ترکیه از دو بخش تشکیل شده است: آموزش رسمی و غیر رسمی.

آموزش رسمی شامل سیستم مدرسه و تحصیلات آکادمیک است که آموزش عالی را هم شامل می شود. آموزش غیر رسمی، کلیه فعالیت های آموزشی خارج از محیط آکادمیک است.

آموزش رسمی در ترکیه شامل دوره های زیر است:

  • قبل از مدرسه : آموزش اختیاری مهدکودک ها تا ۶ سالگی
  • دوره ابتدایی: به مدت ۸ سال برای ۶ تا ۱۴ ساله ها
  • دوره متوسطه: برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ یا ۱۸ سال
  • آموزش عالی: کلیه موسسات آموزشی که دوره های پس از متوسطه را ارائه می دهند.

آموزش عالی در ترکیه

سیستم آموزش عالی در این کشور با ارائه استاندارد های بالای آموزش در کنار مدارک شناخته شده بین المللی، محیطی علمی و دوستانه برای دانشجویان فراهم می کند. تحصیل در ترکیه با امکانات فوق العاده همراه بوده و مقرون به صرفه است.

موسسات آموزش عالی جهت تحصیل در ترکیه، دوره های حداقل دوساله دارند که به دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آموزش می دهند.

این موسسات شامل دانشگاه ها، دانشکده ها، انستیتوها، مدارس آموزش عالی، هنرستان ها و آموزشگاه های حرفه ای و مراکز تحقیقاتی می شوند.

دوره های کارشناسی ارشد در ترکیه، به دو صورت دارای پایان نامه یا فاقد آن برگزار می شود. دوره دکتری نیز که یک دوره چهار ساله است، بعد از قبولی در آزمون دکتری قابل دستیابی است.

هزینه تحصیل در ترکیه

شهریه موسسات آموزشی جهت تحصیل در ترکیه به صورت سالیانه تعیین می شود. برای دانستن مبلغ دقیق شهریه ها بهتر است به سایت دانشگاه مد نظرتان مراجعه کنید.

  شهریه دوره کارشناسی شهریه دوره کارشناسی ارشد
دانشجویان ترکی US $ 150 – 500 US $ 200 – 300
دانشجویان بین المللی US $ 450 – 1500 US $ 600 – 900

این هزینه ها برای دوره هایی است که به زبان انگلیسی برگزار می شود. هزینه دوره هایی که به زبان ترکی برگزار می شوند معمولا نصف این مبالغ است.

دانشجویان ترکیه و کشورهای ترکی مثل آذربایجان، بوسنی و هرزگوین، قزاقستان و… ، ترکیه ای شناخته شده و شهریه آن ها به عنوان اتباع ترکی تعیین می شود.

هزینه اقامت و زندگی در ترکیه

اکثر دانشگاه های ترکیه برای افرادی که مایل به تحصیل در ترکیه هستند، انواع امکانات اقامتی را مهیا کرده اند. علاوه بر خوابگاه های دانشگاه، خوابگاه های دولتی نیز برای سهولت زندگی دانشجویان در این کشور در نظر گرفته شده است.

اگر مایل به زندگی در خوابگاه نیستید، در ترکیه پیدا کردن مسکن اجاره ای که دانشجویان به صورت مشترک از آن استفاده می کنند، کار آسانی است.

بسیاری از خوابگاه ها در ترکیه دارای وسایل آشپزخانه هستند که تهیه وعده های غذایی برای دانشجویان را راحت تر می کند. این خوابگاه ها معمولا کافه های کوچکی دارند که تا نیمه شب غذا سرو می کنند. اگر زمان پخت و پز ندارید، سرو غذا در این کافه های کوچک را امتحان کنید.

زندگی در خوابگاه فرصتی فوق العاده برای شرکت در فعالیت های گوناگون است. همچنین محیط دوستانه و گرم آن دیدار با دانشجویان دیگر را میسر خواهد کرد.

برای تحصیل در ترکیه باید از هزینه اقامت در خوابگاه ها آگاه باشید که این هزینه از ۳۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه متغیر است.

اجاره آپارتمان های درون شهری، با توجه به منطقه، اندازه و امکانات خانه ممکن است متفاوت باشد. برای اسکان یک نفر، این اجاره ها تا حدودی بالاست. برای کم کردن هزینه اقامت در آپارتمان های ترکیه، آن را با یک دوست یا دانشجو مشترک شوید. متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان در ترکیه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه است.

سایر هزینه های زندگی در ترکیه بستگی به شرایط شما دارد. به طور کلی برای تحصیل در ترکیه، حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه ممکن است هزینه حمل و نقل، خوراک و پوشاک شود. خرید کتاب و هزینه های اداری نیز چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در ماه خواهد بود.

ویژگی تحصیل در ترکیه

خورد و خوراک در ترکیه

غذا خوردن در همه جای دنیا بخش مهمی از زندگی اجتماعی است. در ترکیه علاوه بر غذاهای سنتی مخصوص، انواع مختلف فست فود و غذاهای مخصوص گیاهخواران در دسترس است. کافه ها و رستوران های اطراف دانشگاه گزینه دیگری برای غذا خوردن خارج از منزل است. بعضی دانشجویان نیز ترجیح می دهند خودشان آشپزی کنند که امکانات آن در خوابگاه ها یا آپارتمان ها فراهم شده است.

سیستم حمل و نقل در ترکیه

سیستم حمل و نقل در ترکیه شامل اتوبوس، مینی بوس، مترو و تاکسی است. مترو ها را فقط در شهرهای بزرگتر ترکیه می توان یافت.

یکی مزیت های تحصیل در ترکیه و زندگی دانشجویی، امتیازات ویژه دانشجویان برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی است.

مراکز سلامتی در ترکیه

همه دانشگاه های این کشور به مراکز بهداشتی و سلامتی مجهز شده اند. با این حال توصیه می شود دانشجویان بیمه درمانی یا بیمه نامه معتبری تهیه کنند. دانشجویان بین المللی، هزینه بستری یا هرگونه هزینه های درمانی را باید متقبل شوند.

زندگی اجتماعی در ترکیه

با تحصیل در ترکیه، علاوه بر موقعیت تحصیلی عالی که در اختیار شماست، می توانید از زندگی کردن در این کشور و دیدن بناهای تاریخی و فرهنگی آن نیز لذت ببرید. علاوه بر این، در ترکیه انواع سینما ها، تئاتر ها، نمایشگاه ها و جشنواره ها برای گذران اوقات فراغت وجود دارد. عضویت در باشگاه ها و انجمن ها ضمن تحصیل در ترکیه، تجربه ای جدید برای شما رقم خواهد زد.

آیین نامه دانشجویان بین المللی در ترکیه

دانشجویان بین المللی برای ثبت نام و تحصیل در ترکیه، لازم است ویزای تحصیلی اخذ کنند.

برای اقامت و تحصیل در ترکیه، دانشجویان بین المللی لازم است در طول یک ماه از ورود به این کشور، ثبت نام کرده و اجازه اقامت ((Ikamet Belgesi) دریافت کنند.

متاسفانه امکان کار کردن برای دانشجویان خارجی در دفاتر دولتی یا خصوصی وجود ندارد. با این حال این دانشجویان می توانند به عنوان دستیار با اساتید دانشگاه مشغول کار شوند.

کلام آخر

برای تحصیل در ترکیه، بهتر است قبل از اقدام برای ثبت نام دانشگاه، از هزینه های زندگی در این کشور مطلع شوید. تخمین هزینه های زندگی در ترکیه کار آسانی است و شما را چند قدم به هدفتان نزدیک تر می کند. با مطالعه این مقاله می توانید هزینه های تقریبی برای زندگی در این کشور را تخمین بزنید. تحصیل در ترکیه امکانات فراوانی علاوه بر تحصیل با کیفیت، در اختیار شما قرار می دهد و از زندگی در این کشور زیبا لذت خواهید برد.

Source: www.educations.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت