تحصیلات تکمیلی در ترکیه

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور ترکیه تجربه ای به یاد ماندنی برای شما خواهد بود. ترکیه با داشتن دانشگاه های تاریخی و تمدن فرهنگی، موجب تبادل فکری دانشجویان در سطح تحصیلات تکمیلی خواهد شد.

دانشگاه های این کشور در سال های اخیر محبوبیت بیشتری در میان دانشجویان کسب کرده اند. این دانشگاه ها که از امکانات تحصیلی بالایی برخوردارند، با ارائه به روز ترین علوم روز و مدارک بین المللی شناخته شده در دنیا، توجه بسیاری از دانشجویان را جلب کرده اند.

ترکیه به عنوان کشوری که از مکان های تاریخی و فرهنگی زیادی برخوردار است، کشوری مناسب برای تفریح در کنار تحصیلات تکمیلی است. علاوه بر این، بیشتر دانشجویان خارجی با اطلاع از هزینه های پایین زندگی در این کشور، برای تحصیل در آن جا وسوسه می شوند.

اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه را دارید، خواندن این مطلب به شما کمک فراوانی می کند. در اینجا اطلاعات کاملی از دانشگاه ها، دوره ها و هزینه های تحصیل در سطح کارشناسی ارشد گردآوری شده است.

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

فرصت های تحصیلات تکمیلی در ترکیه در سال ۲۰۲۰

ترکیه که به نوعی در دو راهی آسیا و اروپا قرار گرفته، یکی از مقاصد عجیب و هیجان انگیز برای گذراندن دوران تحصیل است. در واقع این کشور نقش مهمی در تبادل اندیشه های غرب و شرق دارد. برخی ترکیه را قطب مهمی برای تبادل فکری و بورس های بین المللی می دانند.

آمار ها نشان می دهد، سالیانه حدود ۱۰۸ هزار دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل می شوند. فرصت های مطلوب دانشگاهی در کنار امکانات پیشرفته تحقیقاتی در دانشگاه های ترکیه، عامل جذب تعداد بالای دانشجویان خارجی است.

علاوه بر این، ترکیه با داشتن موقعیت مکانی منحصر به فرد، آب و هوای مدیترانه ای، معماری زیبا و هزینه های مقرون به صرفه زندگی همیشه مورد توجه دانشجویان بین المللی بوده است.

ترکیه هم اکنون ۲۰۰ دانشگاه داشته که قدیمی ترین آن ها دانشگاه استانبول است. حدود ۱۰۸ هزار دانشجوی بین المللی ، دوره های ۱ تا ۲ ساله تحصیلات تکمیلی در ترکیه را می گذرانند. متوسط شهریه دانشگاه های ترکیه ۱۲۰ تا ۷۰۵ یورو است و سال تحصیلی از ماه اکتبر آغاز شده و در جولای به پایان می رسد.

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه ها در ترکیه مانند سایر نقاط دنیا، دولتی و خصوصی هستند. ۷۵ درصد از ثبت نام ها در سال مخصوص دانشگاه های دولتی این کشور است. همچنین متنوع ترین دوره های کارشناسی ارشد را در این دانشگاه ها می توان یافت.

دانشگاه های خصوصی معمولا هزینه های بالاتری برای تحصیل درخواست می کنند. با توجه به موقعیت های درسی و شغلی خود، تحصیل در هر دو دانشگاه برای شما امکان پذیر است.

بر اساس آخرین رتبه بندی QS، چندین دانشگاه ترکیه بین ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند که عبارتند از: دانشگاه کانکایا، سبانچی، بیلکنت، کوک و…

دوره کارشناسی ارشد در ترکیه

سال تحصیلی در ترکیه از اکتبر آغاز شده و تا ژانویه ادامه دارد. یک دوره دو هفته ای تعطیلات بین دو ترم دانشگاهی قرار گرفته و از فوریه تحصیلات ادامه پیدا می کنند و در جولای به پایان می رسند. تعطیلات تابستانی نیز بین ژوئن تا اکتبر قرار دارد.

بیشتر دوره های تحصیلات تکمیلی در ترکیه تمام وقت هستند و در ماه اکتبر آغاز می شوند. با این حال دوره های پاره وقت نیز وجود دارد که دانشجویان از ترم دوم می توانند تحصیلات خود را شروع کنند.

دوره تحصیلات تکمیلی در ترکیه حدود ۲ سال زمان می برد. برای به پایان رساندن این دوره برنامه های خاصی در نظر گرفته می شود که دانشجو باید در آن ها ثبت نام کرده و آن ها را بگذراند.

اکثر دوره های کارشناسی ارشد در ترکیه دانشجو را ملزم به ارائه یک پایان نامه می کند که مانند دفاع دکتری، باید از آن دفاع کند. ارائه شفاهی پایان نامه این فرصت را در اختیار شما می گذارد تا آمادگی کافی برای کارهای آکادمیک پیدا کنید. برخی دوره های کارشناسی ارشد نیز بدون پایان نامه هستند اما دانشجو در طول تحصیل لازم است پروژه های حرفه ای تحویل دهد.

هزینه های تحصیلات تکمیلی در ترکیه

هزینه های گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی در ترکیه، در دانشگاه های متفاوت متغیر است. به طور کلی این هزینه ها در دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی است. همچنین دوره هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شوند، هزینه بیشتری نسبت به دوره های ترکی دارند.

دوره های انگلیسی در دانشگاه های ترکیه بین ۱۲۰ تا ۷۰۵ یورو هزینه خواهند داشت.

فرصت های بورس تحصیلی در ترکیه

دولت ترکیه بورسیه های مختلفی را برای سهولت تحصیل در این کشور ارائه می کند. البته صلاحیت دریافت بورسیه به کشور مبدا دانشجو بستگی دارد. چرا که اولویت با دانشجویان بین المللی در کشور های آسیایی و آفریقایی در حال توسعه است.

برخی از دانشگاه ها نیز برای حمایت تحصیلی از دانشجویان خود، آن ها را از پرداخت شهریه معاف می کنند. برای صلاحیت دریافت بورسیه های دانشگاهی ممکن است شایستگی فرد یا نیاز مالی او مورد توجه قرار گیرد.

ترکیه همچنین در برنامه تبادلی Erasmus که توسط کمیسیون اروپا اداره می شود، شرکت دارد و تا کنون حدود ۵ هزار دانشجوی بین المللی را از این طریق استخدام کرده است. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه بهتر است به سایت طرح Erasmus مراجعه کنید.

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

درخواست پذیرش (Apply) در دانشگاه های ترکیه

درخواست پذیرش در برخی از دانشگاه های ترکیه به صورت اینترنتی انجام می شود. برای کسب اطلاعات دقیق از روند درخواست اپلای، باید آن را در سایت دانشگاه مورد نظر خود مطالعه کنید.

بیشتر دانشگاه ها برای ثبت درخواست، مدارک اولیه را که شامل مدارک تحصیلات مقطع کارشناسی، مدارک شناسایی، ویزای تحصیلی و… است، از شما می خواهند.

ادامه روند درخواست پذیرش در دانشگاه های ترکیه متفاوت است. برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو، مصاحبه حضوری انجام می دهند و ممکن است از شما برای مصاحبه دعوت کنند. اطلاعات مربوط به مصاحبه و سایر روند پذیرش از طریق موسسات دانشگاهی در اختیار شما قرار می گیرد.

امتحانات ورودی جهت تحصیلات تکمیلی در ترکیه

بیشتر دوره های تحصیلات تکمیلی در ترکیه، علاوه بر درخواست مدارک سابق شما، با آزمون های ورودی قابل دستیابی هستند.

برای قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها و موسسات تحصیلات تکمیلی در ترکیه، دستیابی به نمره حداقل ۵۰ تا ۵۵ نیاز است. نتیجه بهتر شما در آزمون، شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه را خواهد داشت. علاوه بر این، نمره های بالای این آزمون امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی را فراهم می کند.

محتوای آزمون های ورودی تحصیلات تکمیلی (ALES) بر اساس مهارت های اساسی و تحصیلات سابق شما تنظیم شده است.

برخی دیگر از دانشگاه های ترکیه، آزمون های بین المللی GRE و GMAT را یکی از شرایط ورود قرار داده اند. کسب نمره ۴۵۰ تا ۶۱۰ در این آزمون ها معادل نمره عالی در آزمون ALES است.

الزامات زبان خارجه برای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

دوره های تحصیلات تکمیلی به دو زبان انگلیسی و ترکی در این کشور برگزار می شود. ممکن است بخشی از دوره تحصیلات تکمیلی شما به زبان ترکی برگزار شود. برای ثبت نام در دوره های انگلیسی لازم است آزمون های بین المللی IELTS یا TOEFL را گذرانده باشید.

کلام آخر

برای ثبت نام تحصیلات تکمیلی در ترکیه نیاز است، ویزای ورود به این کشور را تهیه کنید. بعد از ورود به ترکیه در اولین فرصت برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنید. همچنین لازم است هنگام تحصیل در ترکیه، خود را تحت پوشش یک بیمه درمانی قرار دهید. مدارک کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه، معتبر و بین المللی هستند که این امر فرصت های شغلی و تحقیقاتی فراوانی را در آینده برای شما به ارمغان خواهد آورد.

Source: www.findamasters.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت