هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی یکی از مهمترین عواملی است که تصمیم گیری افراد برای انتخاب یک کشور به عنوان مقصدی برای زندگی نقش بسیار مهمی را دارد. بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند به اولین نکته ای توجه می کنند هزینه های زندگی در کشور مقصد است.

هزینه های زندگی در کشوری که شما تصمیم به مهاجرت به آن را می گیرید مشخص میکند که شما میتوانید به طور دائم در آن زندگی کنید و یا برای مدت زمان کوتاهی می توانید از پس هزینه های آن بر بیایید. ترکیه از جمله کشورهایی است که با توجه به ارزان بودن آن می تواند یک مقصد دائمی برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، باشد.

به طور کلی در ترکیه نیز مانند هر کشور دیگری، گران ترین مکان های زندگی مربوط به جاهایی همچون مراکز شهرهاست، مکان هایی که مراکز تجاری و گردشگری در آنجا  قرار گرفته اند و نیز مکان هایی که از نظر اقتصادی دارای اهمیت هستند.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه مواد غذایی در ترکیه

با مقایسه هزینه مواد خوراکی در ترکیه با سایر کشورهای اروپایی متوجه خواهید شد که هزینه مواد غذایی در اینجا نسبتا ارزان تر است و دارای قیمت پایین تری است. حتی پس از مدتی شما میتوانید یاد بگیرید که از چه طریقی می توانید مواد غذایی خود را با قیمت های به صرفه تر از مکان هایی خاص خریداری کنید.

برای مثال شما می توانید یک لیتر شیر را در ترکیه با رنج قیمت حدود  ۴٫۱۸ لیر ترکیه خریداری کنید . یا قیمت یک کیلو برنج در حدود ۸٫۵۶ لیر است. قیمت ۱۲ عدد تخم مرغ ۸٫۹۱ لیر، همچنین یک کیلو گرم گوشت گاو در حدود ۶۱٫۹۱ لیر ترکیه قیمت دارد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

سوخت یکی از مواردی است که در بسیاری از کشورها هزینه بسیار بالایی دارد و همین امر سبب شده است که هزینه حمل و نقل به ویژه با تاکسی نیز در این کشورها بالا باشد. در ترکیه نیز هزینه بنزین در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نه ارزان تر است و نه گران تر. بنابراین می توان گفت که هزینه رفت و آمد با تاکسی در ترکیه تا حدودی بالا است.

از این جهت با توجه به بالا بودن نسبی قیمت سوخت و بنزین که در حدود لیتری ۶٫۸۴ لیر است، در این کشور بر اساس میزان مسافتی که مسافر جابجا می شود محاسبه می گردد. بر همین اساس هزینه یک کیلومتر جابجایی با تاکسی در ترکیه در حدود ۳٫۱۰ لیر ترکیه است.

همچنین کسانی که صاحب خودرو هستند، علاوه بر پرداخت هزینه سوخت هزینه های دیگری را نیز مانند هزینه ثبت نام برای خرید، بیمه و تعمیرات ماشین را هم باید بپردازند. به همین جهت یکی از راهکارهایی که افراد می توانند از آن برای کاهش هزینه های حمل و نقل خود در ترکیه استفاده کنند، استفاده از وسایل نقلیه عمومی به منظور جابجایی در سطح شهر است.

هزینه آب، برق، و اینترنت در ترکیه

پرداخت هزینه آب و برق در ترکیه بالا نیست و یک خانواده به راحتی می تواند از پس هزینه های مربوط به آب و برق بر بیاید. هر چند که این هزینه تا حدودی به جایی که شما در آن زندگی می کنید هم بستگی دارد. برای مثال هزینه آب و برق در آپارتمان های بزرگ تر که تعداد بیشتری در آن زندگی می کنند، بیشتر است.

به طور کلی خدمات اساسی در ترکیه در ماه به بیشتر از ۷۰ دلار نمی رسد. اینترنت در ترکیه نیز یکی دیگر از مواد ارزان محسوب می شود. به طوری که دسترسی به اینترنت بسیار مقرون به صرفه است هزینه آن در ماه بیشتر از ۱۶ دلار برای کاربران نخواهد بود.

هزینه های ورزش کردن و تفریح در ترکیه

میزان هزینه ورزش کردن و یا تفریح در ترکیه بستگی به این دارد که شما تا چه میزان قدرت هزینه کردن دارید و دوست دارید چه نوع ورزش و یا تفریحی را انجام دهید. اگر قدرت و توانایی بالایی برا هزینه کردن داشته باشید می توانید به راحتی در بسیاری از باشگاه های ورزشی و یا حتی ورزش هایی همچون تنیس ثبت نام کنید.

برای مثال هزینه اجاره یک زمین تنیس به مدت یک ساعت در هفته در حدود ۷۴ لیر است. بنابراین نمی توان گفت که تمامی ورزش ها و سرگرمی ها در ترکیه ارزان هستند. اما به طور کلی می توان با هزینه ای مقرون به صرفه به تفریح در ترکیه پرزداخت. برای مثال هزینه خرید بلیط سینما در ترکیه کمتر از ۴ دلار است . بنابراین به راحتی میتوانید به سینما بروید و از تماشای فیلم لذت ببرید.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه پوشاک در ترکیه

قیمت پوشاک و کفش در ترکیه به اندزه قیمت آن در سایر کشورهایی اروپایی نیست. اما باید این را در نظر داشت که قیمت پوشاک هایی با برند ترکی از قیمت پایینی برخوردار نیستند و نسبتا گران نیز هستند. بنابراین اگر شما عادت به پوشیدن لباس های مارک دارید و درآمدتان به پول ترکیه است. شاید نتوانید در ابتدا آن طور که میخواهید لباس های برند خریداری کنید.

به عنوان مثال هزینه یک جفت کفش چرم در ترکیه در حدود ۲۹۲ لیر است . همچنین قیمت یک شلوار جین برند در حدود ۲۱۳ لیر ترکیه است.

بنابراین در ترکیه نیز مانند سایر کشور ها هزینه لباس های مارک دار تقریبا بالا بوده اما سایر پوشاک و کفش هایی که از مارک خاصی نیستند دارای قیمتی مناسب بوده و شما می توانید به راحتی آن را برای خود خریداری نمایید.

اجاره خانه در ترکیه

میزان هزینه اجاره خانه در ترکیه تا حد زیادی به این موضوع بستگی دارد که شما حقوق خود را به دلار از کشور خود دریافت می کنید و یا به لیر ترکیه. چرا که بسیاری از افرادی که حقوق خود را متناسب با واحد پولی کشور خود دریافت می کنند، به راحتی می توانند خانه ای لوکس را در ترکیه اجاره کنند.

اما در مقابل اگر شما حقوقی که دریافت می کنید بر پایه واحد پول خود کشور ترکیه باشد. متوجه خواهید شد که هزینه اجاره خانه آنقدرها هم ارزان نبوده و شما به راحتی نمی توانید با هر میزان دستمزد ماهیانه در هر جایی از شهر ساکن شوید.

همچنین اجاره خانه در ترکیه به مکانی که شما قصد دارید آپارتمان خود را اجاره کنید نیز بستگی دارد. اگر شما بخواهید آپارتمانی را در مرکز شهر و یا نزدیک به مراکز تجاری اجاره کنید قطعا باید هزینه بیشتری را بپردازید تا زمانی که بخواهید خانه ای را در خارج از مرکز شهر اجاره کنید.

برای مثال اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر برای یک ماه مبلغی در حدود ۱٫۳۵۵ لیر است. در حالی که قیمت همین آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر بسیار پایین تر بوده و در حدود ۸۶۲ لیر است. همچنین اگر بخواهید آپارتمانی سه خوابه در مرکز شهر اجاره کنید می بایست ماهیانه مبلغی در حدود ۲۳۲۶ لیر را بپردازید. اما قیمت اجاره یک آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر در حدود ۱۴۵۵ لیر است.

به طور کلی هزینه زندگی نه تنها در ترکیه بلکه در هر کشور دیگری نیز تا حد بسیار زیادی به سبک زندگی شما و اینکه بخواهید در کجا و به چه صورت زندگی کنید، بستگی دارد. برای مثال اگر زندگی در مرکز شهر و یا نزدیک بودن به مراکز تجاری از اولویت های شما محسوب میشود، می بایست هزینه بیشتری را نیز بابت خرید و یا اجاره خانه پرداخت کنید.

Source: www.numbeo.com, www.costoflivingreports.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت