اپلای دانشگاه ترکیه

اپلای دانشگاه ترکیه

 

اپلای دانشگاه ترکیه امروزه ذهن بسیاری از محصلان را به خود مشغول کرده است. نزدیک بودن ترکیه به آسیا و اروپا یکی از دلایلی است که بسیاری از دانشجویان و محصلان اپلای دانشگاه ترکیه و گرفتن مدرک تحصیلی این کشور را جزو برنامه های خود قرار داده اند. برای اینکه بتوانید به راحتی اپلای دانشگاه ترکیه را به دست بیاورید لازم است مراحل زیر را طی کنید:

مراحل اخذ اپلای دانشگاه ترکیه

اپلای دانشگاه ترکیه

مرحله یک: جستجوی دانشگاه و مدرک مناسب جهت اخذ اپلای دانشگاه ترکیه

اگر موفق به اخذ اپلای دانشگاه ترکیه شوید، مدرکی که از دانشگاه های ترکیه دریافت می‌کنید تفاوت چندانی با مدارک سیستم دانشگاهی اتحادیه اروپا ندارد. اپلای دانشگاه ترکیه شامل سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. قبل از تصمیم گیری برای اخذ اپلای دانشگاه ترکیه، سطح تحصیلی خود را مشخص کنید.

صرف نظر از نوع مدرک تحصیلی، شما می توانید یکی از ۱۰۴ دانشگاه دولتی و ۶۲ دانشگاه خصوصی ترکیه را برای اخذ اپلای دانشگاه ترکیه انتخاب کنید. دو تا از این دانشگاه ها جزو رتبه بندی ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه هایی که ارائه برنامه آموزشی آنها به صورت انگلیسی است، گزینه مناسب تری برای اپلای دانشگاه ترکیه می باشند.

از جمله دانشگاه های موجود در ترکیه که ارائه برنامه آموزشی آنها به صورت انگلیسی است عبارتند از:

  •     دانشگاه فنی خاورمیانه یا MWTU
  •     دانشگاه آیدین استانبول
  •     دانشگاه TED یا TEDU
  •     دانشگاه بیلکند
  •     دانشگاه کوچ
  •     دانشگاه سحیر استانبول

با توجه به تنوع دانشگاه های ترکیه بنابراین حوزه های مطالعاتی موجود در ترکیه نیز از تنوع قابل ملاحظه ای برخوردار است. موضوعات بسیار کمی وجود دارند که امکان مطالعه آنها در ترکیه وجود نداشته باشد. این تنوع در موضوعات مطالعاتی یکی دیگر از دلایل انتخاب اپلای دانشگاه ترکیه توسط دانشجویان است. در ادامه برخی از رشته های محبوب برای اخذ اپلای ترکیه را برای شما ذکر می کنیم تا انتخاب شما را تسهیل کرده باشیم:

۱- کارشناسی ارشد معماری در ترکیه

۲- کارشناسی ارشد امور مالی در ترکیه

۳- کارشناسی ارشد مدیریت در ترکیه

۴- کارشناسی ارشد مهندسی در ترکیه

۵- کارشناسی ارشد روابط بین الملل در ترکیه

نکته ای که در انتخاب خود جهت اخذ اپلای دانشگاه ترکیه باید در نظر بگیرید این است که دولت ترکیه هرساله برنامه ی مشخصی داشته و تنها تعدادی از رشته ها و دانشگاه های خود را جهت اخذ اپلای دانشگاه ترکیه توسط دانشجویان خارجی مشخص می کند. بنابراین شما با بررسی گزینه هایی که دولت ترکیه برای اخذ اپلای دانشگاه ترکیه قرار داده است، می توانید شانس خود را برای اخذ اپلای دانشگاه ترکیه امتحان کنید. همچنین حواستان باشد که انتخاب دانشگاه های کوچکتر رقابت سخت تری را برای اخذ اپلای دانشگاه ترکیه ایجاد می کنند.

مرحله دوم: راجع به شرایط ورود به دانشگاه و درخواست استاد، اطلاعات کافی کسب کنید

اگر برنامه خود را برای کسب اپلای دانشگاه ترکیه تنظیم کرده و دانشگاه و مدرک مورد نظرتان را انتخاب کرده اید، حالا در مرحله ی بعدی باید راجع به شرایط دانشگاه مورد نظرتان اطلاعات کافی کسب کنید. شرایط دانشگاه ها معمولا در وب سایت ها موجود است. با مطالعه دقیق این وب سایت ها  بررسی کنید که آیا شرایط شما با شرایط دانشگاه مد نظرتان هم خوانی دارد یا خیر.

اگر می خواهید برای دریافت مدرک لیسانس، اپلای دانشگاه ترکیه را اخذ کنید لازم است که از مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده و مدارک زیر را تکمیل کرده باشید:

۱- تکمیل فرم درخواست

۲- دیپلم یا گواهی اتمام دوره دبیرستان

۳- سوابق تحصیلی به صورت مستند

۴- نمره مهارت زبان که می تواند مدرک تافل یا آیلتس باشد

۵- ارائه نامه های تشویقی در صورت داشتن

۶- رسید پرداخت هزینه درخواست که ۳۵ تا ۱۰۰ دلار است

۷- گواهی بین المللی که اثبات می کند شما دوره دبیرستان را به اتمام رسانده اید

۸- نامه ای که تضمین می کند شما توانایی مالی برای پرداخت هزینه های طول تحصیل را دارید

برای رسیدن به آغاز سال تحصیلی جدید آخرین مهلت ارائه مدارک بالا تا پایان تیر ماه است.

اپلای دانشگاه ترکیه

اگر می خواهید برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری جهت اخذ اپلای دانشگاه ترکیه اقدام کنید لازم است علاوه بر مطالعه شرایط دانشگاه انتخابی خود در وب سایت ها، مدارک زیر را آماده کنید:

۱- فرم درخواست

۲- مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد

۳- بیانیه هدف شما از ادامه تحصیل که شامل ارائه پروژه و انگیزه های شما است

۴- رزومه یا همان CV بروز شده

۵- نامه های معرفی اساتید یا کارفرمایان

۶- سوابق تحصیلی

۷- نمرات آزمون کارشناسی ارشد

۸- نمره مهارت زبان

۹- شرکت در امتحان کتبی یا مصاحبه

اگر می خواهید برای ترم پاییز اقدام کنید آخرین مهلت ارائه مدارک پایان ماه می، و اگر برای ترم بهار برنامه ریخته اید آخرین مهلت پایان ماه دسامبر است.

مرحله سوم: درخواست اپلای دانشگاه ترکیه را داده و منتظر پاسخ دانشگاه بمانید

بعد از اینکه تمام مدارک خود را جهت اخذ اپلای دانشگاه ترکیه آماده کردید، می توانید درخواست خود را به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید. توجه داشته باشید حتی اگر تمام مدارک خود را به صورت آنلاین ارسال کردید باز هم نیاز است که اصل مدارک را از طریق پست به دانشگاه ارسال کنید. همچنین اگر از شرایط پذیرش اپلای دانشگاه ترکیه در دانشگاه مورد نظر شما، قبولی در امتحان ورودی باشد، باید جهت شرکت در امتحان ورودی یا مصاحبه به ترکیه سفر کنید.

بعد از اینکه تمام این مراحل را پشت سر گذاشتید باید منتظر پاسخ دانشگاه باشید. اگر متقاضی اپلای دانشگاه ترکیه در مقطع کارشناسی هستید دانشگاهی که درخواست را برای آن ارسال کردید تا اواسط ماه آگوست درخواست شما را پاسخ می دهد. و اگر متقاضی اخذ اپلای دانشگاه ترکیه برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد بوده اید دانشگاه درخواست شما را تا اواسط ماه دسامبر پاسخ خواهد داد.

بعد از دریافت نامه پذیرش ،لازم است نامه پذیرش را به همراه درخواست ویزا و نامه اثبات توانایی مالی شما برای پرداخت شهریه دانشگاه را به نزدیکترین سفارت ترکیه محل زندگی تان ارائه دهید.

مرحله چهارم: برای اخذ ویزای دانشجویی ترکیه اقدام کنید

برای ورود به دانشگاه ترکیه باید ویزای دانشجویی ارائه دهید. بنابراین برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه باید اقدام کنید. مراحل دریافت ویزای دانشجویی ترکیه بسیار ساده است. کافی است یک نسخه از نامه پذیرش خود در دانشگاه ترکیه و یک فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه را به سفارت ترکیه محل زندگی خود ارائه دهید. ویزای شما حدود ۸ هفته بعد از درخواستتان صادر می گردد. بنابراین یادتان باشد که باید زودتر اقدام کنید.

توجه داشته باشید که تنها شهروندان ۱۵ کشور قادر خواهند بود که بدون ویزا و با ارائه کارت ملی وارد کشور ترکیه شوند. بنابراین حتما از قبل بررسی کنید که آیا کشور شما جزو این کشورها است یا خیر. با مراجعه به وب سایت های مربوطه می توانید اطلاعات بیشتری را راجع به ویزاهای ترکیه به دست آورید.

مرحله پنجم: برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در ترکیه آماده شوید

قبل از اینکه راهی کشور ترکیه برای تحصیل در دانشگاه های این کشور شوید، جنبه های عملی پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در این کشور را بررسی کنید. برخی از شهریه دانشگاه های ترکیه به صورت تقریبی در ادامه آورده شده است که می توانید آنها را مطالعه کنید. شهریه ها برای هر ترم تحصیلی معین شده است:

کارشناسی به زبان انگلیسی: ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار

کارشناسی به زبان ترکی: ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار

کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار

کارشناسی ارشد به زبان ترکی: ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

لازم است ماهیانه حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار برای هزینه های زندگی و ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار برای هر ترم جهت هزینه های اضافی مانند کتاب و غیره کنار بگذارید.

Source: www.mastersportal.com

خرید، فروش و اجاره ویلا و آپارتمان در استانبول، آنتالیا، آلانیا، آنکارا، ازمیت، ازمیر و ...
مهندسین مشاور پروژه های عمرانی، بازرگانی، مهاجرتی و مالی در ایران، ترکیه، اسپانیا و آمریکا


شماره تماس ها:
۹۱۰۴۵۲۷۱۰۰ ۹۸+
۹۱۰۴۵۲۷۲۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۴۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۵۰۰ ۹۸+
۹۱۰۶۳۹۷۶۰۰ ۹۸+

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت